profesjonalne czyszczenie dywanu pranie
17 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak efektywnie czyścić dywany i wykładziny?

Dywany i wykładziny mogą ocieplić wnętrze i dopełnić jego aranżację. Gdy już zdecydujemy się na ich zakup, musimy pamiętać o tym, że powinny być regularnie czyszczone i konserwowane, aby mogły zdobić nasze domy przez długi czas. Oprócz czyszczenia na bieżąco, warto raz na jakiś czas gruntownie je wyprać. Jakie są metody czyszczenia dywanów i wykładzin?

 

Domowe sposoby prania dywanów i wykładzin

Przed przystąpieniem do pracy należy dywan dokładnie odkurzyć. W przypadku, gdy będzie miał długie włosie, dodatkowo miejscami udeptane, konieczne będzie wytrzepanie dywanu. Dopiero na tak oczyszczonej powierzchni możemy przystąpić do prania.

Istnieje kilka znanych, domowych metod czyszczenia, pozwalających odświeżyć wykładzinę i niewymagających suszenia. Należą do nich m.in.:

  • roztwór octu i soli – do 500 ml wody dodajemy 250 ml octu oraz 2 łyżki soli. Następnie przelewamy się mieszankę do butelki z dyfuzorem, aby równomiernie rozprowadzić środek na całej powierzchni dywanu i pozostawiamy do wyschnięcia,
  • soda oczyszczona – rozsypujemy ją po całej wykładzinie i zostawiamy na kilka godzin,
  • skrobia ziemniaczana – 1,5 szklanki skrobi ziemniaczanej mieszamy z 4 łyżkami startych płatków mydlanych, rozsypujemy i wcieramy na całej powierzchni dywanu,
  • czyszczenie na sucho – odbywa się z użyciem specjalnego środka czyszczącego, który należy nanieść na wykładzinę i wetrzeć specjalną szczotką. Następnie musimy zaczekać, aż środek ulegnie krystalizacji.

Czyszczenie każdym z powyższych sposobów należy zakończyć ponownym odkurzaniem. Pamiętajmy jednak, że nie są to profesjonalne metody czyszczenia wykładzin i nadają się jedynie do powierzchownych, lekkich zabrudzeń. Ponadto mogą powodować nieprzyjemny zapach, którego później ciężko się pozbyć. Czyszczenie dywanów i wykładzin jest zajęciem pracochłonnym, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej.

Samodzielne pranie wiąże się również z ryzykiem zniszczenia wykładziny. Jak zauważa nasz rozmówca, pracownik firmy sprzątającej Clean&Repair we Wrocławiu:

Istotne jest to, aby odpowiednio dopasować metodę czyszczenia oraz środek czystości do materiału, z którego wykonana jest wykładzina. Są wykładziny, które nie powinny być pocierane lub takie, których nie powinno się traktować gorącą wodą. Przed rozpoczęciem czyszczenia trzeba koniecznie sprawdzić, jaką metodę rekomenduje producent danej wykładziny oraz jej przestrzegać.

 

Profesjonalne czyszczenie dywanów i wykładzin – pranie na mokro

Pranie na mokro, inaczej pranie ekstrakcyjne, jest doskonałym sposobem na dogłębne wyczyszczenie dywanu i przywrócenie go do pierwotnego stanu. W tym celu nanosi się środek piorący, który głęboko wnika w wykładzinę, a następnie rozpuszcza i wiąże brud. Później środek wraz z nieczystościami odsysany jest za pomocą odkurzacza piorącego, a dokładniej – ekstraktora. Pranie na mokro nadaje się niemal do każdego rodzaju wykładziny i jest niezwykle skuteczne. Należy liczyć się z tym, że po praniu dywanu lub wykładziny trzeba pozostawić je na kilka do kilkunastu godzin do wyschnięcia. Są jednak profesjonalne firmy sprzątające, które oferują dodatkowo osuszenie wykładziny specjalnym osuszaczem. Wówczas, jeżeli zlecimy pranie ekstrakcyjne specjalistom, możemy uniknąć wyłączenia wykładziny z użytku. Jakie są zalety prania ekstrakcyjnego wykładzin i dywanów?

  • usuwa nawet ciężkie i głębokie zabrudzenia,
  • neutralizuje nieprzyjemne zapachy,
  • dezynfekuje, znacząco redukując obecność alergenów,
  • jest bezpieczne, nawet dla zwierząt,
  • konserwuje materiał.


Jak często należy czyścić wykładziny?

Jeżeli chcemy jak najdłużej cieszyć się czystością i pięknym wyglądem naszych wykładzin, należy je regularnie odkurzać oraz, w miarę możliwości, na bieżąco usuwać powstałe plamy. Oprócz tego wykładziny wymagają profesjonalnego prania, najlepiej co 3, 4 miesiące. Dzięki takiej pielęgnacji przedłużymy żywotność naszych dywanów i wykładzin nawet o kilka lat.