odkurzacz centralny
24 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak działają tzw. odkurzacze centralne?

Odkurzacze centralne stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnego sprzątania. Ich główną zaletą jest duża skuteczność w usuwaniu kurzu i zanieczyszczeń. Odkurzacz wyposażony w jednostkę centralną wydmuchuje drobne nieczystości na zewnątrz budynku, co znacznie poprawia efektywność sprzątania. Jest też znacznie cichszy i wygodniejszy w obsłudze. Co jeszcze przemawia za montażem tego urządzenia w swoim domu?

Zasada działania odkurzacza centralnego

Bazą instalacji odkurzacza centralnego jest jednostka centralna, od której wewnątrz ścian budynku poprowadzone są sztywne rury. Są one zakończone gniazdami ssącymi, które zwykle umieszcza się w każdym pomieszczeniu. Jak wyjaśnia specjalista z firmy Cool-Tech, przed rozpoczęciem odkurzania do najbliższego gniazda ssącego wpina się elastyczny wąż, za pomocą którego wciągane są nieczystości. Takie gniazda najlepiej jest rozmieszczać w centralnej części budynku. W przypadku niewielkich, parterowych obiektów może wystarczyć montaż tylko jednego elementu, do którego przyłącza się odpowiednio długi wąż.

Wąż ma budowę podobną do przewodu w tradycyjnym, przenośnym odkurzaczu. Jest jednak znacznie dłuższy – może mieć od 10 do 15 metrów. Warto wyposażyć go w mechanizm zwijający, który podniesie komfort użytkowania. Jednostki centralne występują w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest wersja kompaktowa. W takim urządzeniu silnik, turbina oraz separator zanieczyszczeń i zbiornik na odpady znajdują się w jednej obudowie. W wersji modułowej (typu split) silnik umieszczony jest osobno, co pozwala zastosować większe rozmiary każdego elementu. Dzięki temu urządzenie jest bardziej wydajne, a zbiornik rzadziej wymaga opróżniania.

Zalety odkurzacza centralnego

Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest znaczne zwiększenie efektywności usuwania zanieczyszczeń w porównaniu do tradycyjnych urządzeń. Odkurzacz centralny gromadzi większe zanieczyszczenia w zbiorniku, natomiast kurz wraz z powietrzem jest wydalany na zewnątrz budynku. Dzięki temu utrzymanie idealnej czystości jest znacznie łatwiejsze. To także dobry wybór dla osób, którym przeszkadza hałas generowany przez urządzenie przenośne. Odkurzacz tego typu jest bardzo cichy, ponieważ jednostka centralna wyposażona w silnik znajduje się w pomieszczeniu oddalonym od miejsca sprzątania.

Warto zwrócić uwagę, że zainstalowanie odkurzacza centralnego jest najbardziej korzystne już na etapie prac budowlanych. Wtedy układa się rury oraz wybiera lokalizacje gniazd ssących. Takie rozwiązanie jest znacznie tańsze niż montaż odkurzacza w istniejącym budynku.