Tabletki do zmiękczania wody
26 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak działają tabletki do uzdatniania i zmiękczania wody?

Tabletki do uzdatnia i zmiękczania wody mają najszersze zastosowanie w specjalnych stacjach, które poprawiają jej parametry. Niestety woda jest najczęściej bogata w jony magnezu i wapnia, które wpływają na jej wysoką twardość. Ma to niekorzystny wpływ na systemy hydrauliki, instalacje grzewcze oraz wszelkiego rodzaju sprzęt AGD, doprowadzając do wielu usterek. Aby tego uniknąć, stosuje się specjalne preparaty. Wyjaśniamy, w jaki sposób działają tabletki solne i dlaczego są tak ważne dla codziennego funkcjonowania gospodarstw oraz przedsiębiorstw.

Rola tabletek solnych w uzdatnianiu i zmiękczaniu wody

Rola tabletek solnych w poprawie parametrów wody polega na zamianie jonów magnezu oraz wapnia na jony sodu. W praktyce oznacza to, że woda ulega uzdatnieniu i zmiękczeniu na drodze tak zwanego cyklu sodowego. Podczas jego trwania tabletki solne łączą się razem z wodą, tworząc roztwór regeneracyjny, który oczyszcza złoże z determinującymi powstawanie osadów jonów.

W tym procesie ważną funkcję pełni żywica jonowymienna, a dokładniej kationitowa, znajdującą się w tabletkach solnych. To substancja, która w pełni zapewnia wymianę już istniejących jonów na nieszkodliwe. W efekcie czysta i gotowa do użytku woda pozostaje w stacji, natomiast zlewki z niepożądanymi jonami dostają się do kanalizacji.

O uzdatnianiu wody wypowiada się dystrybutor soli ze sklepu internetowego Kamsol: Uzdatnianie i zmiękczanie wody to bardzo podobne do siebie procesy, które zachodzą w tym samym czasie. Ich wspólnym celem jest pozbawienie wody niepożądanych jonów, które odpowiadają za gromadzenie się szkodliwych osadów. Nie należy jednak mylić tych procesów z dezynsekcją wody, która polega na usuwaniu wirusów, bakterii i grzybów.

Jakie widoczne efekty można uzyskać po zastosowaniu tabletek?

Efektów działania tabletek solnych można spodziewać się zaraz po ich użytku. Są nimi:

  • likwidacja gromadzącego się osadu w instalacjach hydraulicznych oraz grzewczych, co zdecydowanie usprawnia działanie urządzeń, zmniejsza ich awaryjność i wydłuża żywotność,
  • brak konieczności dosypywania soli do zmywarek,
  • brak gromadzenia się osadu w czajnikach, kabinach prysznicowych, baterii w umywalkach oraz na płytkach,
  • znaczne ograniczenie kosztów przeznaczonych na zakup środków chemicznych do pozbywania się kamienia i osadu.

Ponadto tabletki solne ze względu na brak jakichkolwiek substancji mechanicznych nie doprowadzają do uszkodzeń stacji do uzdatniania wody. Posiadają wszystkie niezbędne atesty, które potwierdzają korzystne i bezpieczne działanie zgodne z wymaganiami.