Rekuperacja
11 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak działają systemy rekuperacyjne?

Systemy rekuperacyjne wykorzystuje się głównie w układach wentylacyjnych. Sama instalacja rekuperatora może stanowić drogą inwestycję, która jednak bardzo szybko się zwraca. Można powiedzieć, że to wynalazek mający w sobie dwie funkcje – po pierwsze oczyszcza i nawilża powietrze, a po drugie ogrzewa je lub ochładza, w zależności od konkretnej pory roku oraz zapotrzebowania mieszkańców. Jak dokładnie działają systemy rekuperacyjne?

Rekuperacja powietrza – co to takiego?

Rekuperacja polega na odzyskiwaniu energii cieplnej, aby ponownie ją wykorzystać. Tradycyjne systemy rekuperacyjne opierają się na ruchach powietrza, za których wytwarzanie odpowiada urządzenie mechaniczne. W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji rekuperator nie wychładza domu i nie powoduje, że w pomieszczeniach powstaje wilgoć. Umożliwia on przede wszystkim sprawowanie kontroli nad powietrzem nawiewnym i tym, które usuwane jest z pomieszczeń, przy jednoczesnym odzyskiwaniu ciepła z tego powietrza, które jest zanieczyszczone. To oznacza, że oprócz wentylowanego i oczyszczonego powietrza w domu, uzyskuje się także optymalną jego temperaturę.

W jaki sposób funkcjonują systemy rekuperacji?

Sercem systemu rekuperacyjnego jest rekuperator. Często nazywa się go także centralą wentylacyjną. Oprócz tego cały sprzęt składa się przede wszystkim z:

  • wymiennika ciepła,
  • obudowy.

Wszystkie inne niezbędne elementy, takie jak przewody, rury elastyczne, rozdzielacze czy skrzynki rozprężne i narzędzia do przeprowadzenia montażu można zakupić na stronie firmy Projekt Wentylacja. Zajmuje się ona głównie produkcją i dystrybucją elementów wentylacji oraz klimatyzacji najwyższej jakości.

Świeże powietrze pobiera się za pomocą czerpni, która zamontowana jest na zewnątrz budynku. Tak zdobyty materiał przemieszcza się kanałami wentylacyjnymi do rekuperatora. Następnie przebywa drogę od wymiennika ciepła (tu ulega ocieplaniu lub oziębianiu) do filtra, gdzie pozbawiane jest zanieczyszczeń. Gotowe powietrze rozprowadzane jest kanałami po całym domu. Taka wymiana jest ciągła, dzięki czemu nie potrzeba otwierać okien ani drzwi, aby zaczerpnąć świeżego powietrza z zewnątrz.

Cały proces odbywa się bez straty energii, dzięki czemu w zimie można zaoszczędzić nawet do 50% kosztów ogrzewania budynku. To świetne rozwiązanie przede wszystkim dla alergików, ale nie tylko.

Rekuperator to nowoczesna technologia do każdego domu. Zapewnia przede wszystkim odpowiednio nawilżone, oczyszczone i ocieplone powietrze. Warto pomyśleć o zamontowaniu systemu we własnych czterech kątach.