8 października 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak działają kotły z podajnikiem?

Kotły z podajnikiem bardzo ułatwiają życie ich użytkownikom. Są one praktycznie bezobsługowe, co daje im znaczną przewagę nad kotłami, do których paliwo należy dostarczać ręcznie. Dlatego też cieszą się coraz większą popularnością. Oprócz tego są one przystosowane do tego, aby spalać ekologiczne paliwa, takie jak na przykład ekogroszek. A w jaki sposób działają kotły z podajnikiem?

Co gwarantuje korzystanie z kotłów z podajnikiem?

Kotły z podajnikiem zapewniają lepsze, efektywniejsze spalanie paliwa. Dzieje się tak, gdyż to mechanizm takiego urządzenia sam decyduje, jaką porcję paliwa i tlenu dostarczyć do paleniska. Za popularnością kotłów z podajnikiem stoi także ich proekologiczny aspekt. Spalane paliwo nie pozostawia po sobie dużych ilości popiołu, a w spalinach znajduje się minimalna ilość substancji toksycznych – azotu, siarki, dwutlenku węgla. Warunkiem jest jednak używanie paliwa dobrej jakości, takiego jak ekogroszek.

Nowoczesne kotły z podajnikiem stopniowo zastępują w kotłowniach stare piece. Kiedy na dworze panuje umiarkowana temperatura, można zapomnieć o uzupełnianiu paliwa nawet na kilka dni. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie dla domowników” – stwierdza specjalista z firmy STEFANIAK.

Sposób działania kotłów z podajnikiem

Materiał opałowy znajduje się w tak zwanym zasobniku i jest dostarczany do kotła od dołu przy pomocy podajnika. W tym monecie spycha on popiół, który jest pozostałością po poprzedniej porcji paliwa. Jednocześnie w palenisku pojawia się powietrze – jest za to odpowiedzialny wentylator. Tlen musi przedostać się do paleniska tylko w określonej ilości. Zarówno sam podajnik, jak i układ wentylacyjny, muszą być zasilane prądem o napięciu 230 V.

Za to, co jaki czas i w jakich ilościach kocioł jest uzupełniany paliwem, odpowiada automatyka tego urządzenia. Jest ona sterowana przez mikroprocesor. Jest on przystosowany do tego, aby pracować z czujnikami temperatury. Dzięki nim ustala on, jaką ilość paliwa dostarczyć do kotła. Czujniki temperatury mogą znajdować się w pomieszczeniu albo na zewnątrz budynku.

Czy awaria zasilania powoduje natychmiastową przerwę w pracy kotła z podajnikiem? Nawet jeżeli prąd nie będzie przez pewien czas zasilał kotła, to w jego wnętrzu nadal będzie znajdował się żar, a instalacja grzewcza będzie mogła spełniać swoją funkcję. Jednak do podania kolejnej porcji paliwa, będzie potrzebne włączenie zasilania.

Należy pamiętać, że instalacja kotła z podajnikiem zawsze się opłaca. Materiały opałowe takie jak ekogroszek są tańsze niż inne paliwa. Dlatego taka inwestycja bardzo szybko się zwróci.