6 września 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak działają kominki z płaszczem wodnym?

Zimowe wieczory przy delikatnym świetle kominka i jednoczesne ogrzanie kilku pomieszczeń to marzenie każdego pragmatycznego romantyka. Montując instalacje kominkowe, często nie jesteśmy jednak świadomi, że takie urządzenie może doskonale zastąpić kocioł z centralnym ogrzewaniem. Mowa oczywiście o kominkach z płaszczem wodnym. Czym są i jak działają tego typu kominki? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Czym są kominki z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym to nowoczesne urządzenie, które umożliwia ogrzewanie wielu pomieszczeń w domu. Wszystko za sprawą instalacji wymiennika ciepła, który znajduje się we wkładzie kominkowym, a nazywany jest płaszczem wodnym.

Płaszcz wodny to instalacja składająca się z odpowiednio ukształtowanych rur, które są umieszczone tuż nad paleniskiem kominka. Powstałe w procesie spalania ciepło nagrzewa rury i powoduje, że znajdująca się w nich woda może zostać poprowadzona do grzejników – wyjaśnia zasadę działania kominków z płaszczem wodnym ekspert z firmy BV-SERWIS.

W większości przypadków ten rodzaj kominka nie zostanie użyty jako główne źródło ogrzewania. Dzieje się tak z powodu niezbyt dużych mocy kominków. . Może być on jednak idealnym dodatkowym źródłem ciepła, szczególnie przydatnym w przypadku awarii głównego pieca.

Czy warto inwestować w kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym ma wiele zalet. Najczęściej mówi się, że jest on:

  • doskonałym sposobem poszukiwania oszczędności w ogrzewaniu – umożliwia dogrzewanie pomieszczeń,
  • praktyczną ozdobą pomieszczenia – wkłady kominkowe dostępne są w różnych stylach, wzorach i kolorach, dzięki czemu mogą być użyte jako element aranżacji wnętrza,
  • dobrze współpracuje z innymi instalacjami grzewczymi, w tym z panelami słonecznymi.

Ten typ kominka jest wybierany przede wszystkim przez osoby, które chcą mieć pewność, że w razie awarii i oczekiwania na profesjonalny serwis kotła głównego, będzie on nieocenioną pomocą. Kominki z płaszczem wodnym to nowoczesna klasa produktów, które łączą łączyć bezpieczeństwo, klasykę wyglądu, ekonomię i pragmatyzm stosowania.

Wadą kominków z płaszczem wodnym, o której należy wspomnieć, jest ich cena. Często przekracza ona możliwości inwestorów i jest porównywalna z inwestycją w instalację pełnego, centralnego układu grzewczego. Pomimo wysokich kosztów zakupu, kominki z płaszczem wodnym mogą być genialnym elementem wzbogacającym design wnętrza i umożliwiającym zapewnienie dodatkowego źródła ciepła w domowych pomieszczeniach.