kominek-z-plaszczem-wodnym
14 maja 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jak działają kominki z płaszczem wodnym?

Kominki z płaszczem wodnym to stosunkowo nowe rozwiązanie, które zyskuje wielu zwolenników z powodu licznych zalet, jakie ten typ kominków posiada: zarówno funkcjonalnych, jak i estetycznych. Jak są skonstruowane kominki z płaszczem wodnym, jaka jest istota ich stosowania i jakie przynoszą korzyści użytkownikom? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o kominkach z płaszczem wodnym.

Konstrukcja kominka z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym przypomina zwykły kominek służący do ogrzewania pomieszczenia, ma jednak pewną dodatkową funkcję, niewidoczną dla obserwatora z zewnątrz. Zapytaliśmy o nią specjalistę z firmy Wiliński:

Kominki z płaszczem wodnym są wyposażone w system ogrzewania wody służącej do utrzymywania ciepła w całym domu oraz tej, która znajduje się w kranach. Innymi słowy, mają tę samą rolę, co kocioł C.O. albo piec dwufunkcyjny. Woda przepływa między dwiema ściankami poprowadzonymi wzdłuż komory spalania – to jest właśnie płaszcz wodny. W takim kominku energia cieplna nie jest marnowana, lecz pożytkowana w całym domu.

Kominki z płaszczem wodnym mogą stanowić samodzielne źródło ciepła albo współpracować z innymi urządzeniami grzewczymi jako źródło alternatywne lub uzupełniające. Gdzie najlepiej sprawdza się takie rozwiązanie i jakie korzyści może przynosić?

Kominek z płaszczem wodnym oszczędza energię

Kominek z płaszczem wodnym pozwala na duże oszczędności energii. Korzystając ze zwykłego kominka, trzeba jednocześnie podgrzewać wodę w przy użyciu kotła, co znaczy, że równolegle zużywa się paliwo w dwóch miejscach. Płaszcz wodny zapewnia znacznie większe wykorzystanie energii z jednego źródła i zaniechanie korzystania z drugiego.

W porównaniu z klasycznym kominkiem taki z płaszczem wodnym jest oszczędny nie tylko dlatego, że jednocześnie ogrzewa pomieszczenie i wodę, ale też dlatego, że mniej ciepła ucieka. W tradycyjnym kominku dużo ciepła uchodzi przez komin, co sprawia, że koszty opału są bardzo wysokie. W kominku z płaszczem wodnym utrata energii jest znacznie mniejsza z uwagi na odmienną konstrukcję: energia jest przekazywana do płaszcza wypełnionego wodą.

Kominek z płaszczem wodnym, zwłaszcza zastosowany w duecie z innym urządzeniem grzewczym, to rozwiązanie, które świetnie się sprawdza w naszym zmiennym klimacie. W zależności od potrzeb można regulować stopień ogrzewania domu, wykorzystując oba źródła ciepła lub tylko jedno z nich. Możemy także ogrzewać jedno pomieszczenie (to z kominkiem) oraz wodę, gdy nie korzystamy z pozostałych wnętrz.

Moc kominka z płaszczem wodnym powinna być dobrana do metrażu, sposobu użytkowania kominka, instalacji oraz naszych potrzeb. Najlepiej zasięgnąć porady specjalistów, którzy wiedzą, jaki model kominka będzie najlepszy. Warto poświęcić nieco uwagi mocy, ponieważ zbyt niska nie zapewni odpowiedniego grzania, a zbyt wysoka będzie generowała zbędne koszty oraz nadmierne ciepło.