instalacja odgromowa
3 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak działają instalacje odgromowe?

Burza jest zjawiskiem atmosferycznym, które mimo tego, że naturalnie występuje w naturze, wzbudza wiele obaw i strachu. Uderzenie pioruna prowadzi do rozległych uszkodzeń, może też być tragiczne w skutkach dla człowieka. Wiele osób zastanawia się więc, w jaki sposób można ochronić własny dom przed burzą. Służą temu nowoczesne i praktyczne instalacje odgromowe. Wyjaśniamy, na jakiej zasadzie działają oraz jakie są korzyści z ich montażu.

Budowa instalacji odgromowych

Zadaniem systemu odgromowego jest przyjęcie na siebie ładunku z pioruna, a następnie bezpieczne odprowadzenie go do ziemi. Jest to konieczne, gdyż temperatura we wnętrzu wyładowania może wynosić nawet 1500 stopni Celsjusza. Podstawowym elementem instalacji są zwody, czyli specjalne linki ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub miedzi.

Specjaliści z firmy MAKRO System wyjaśniają, że: Zwody montuje się na najwyższych elementach dachu, czyli na przykład kominie lub kalenicy. Dzięki temu właśnie na nie skieruje się cały ładunek pochodzący z pioruna.

Zwody połączone są z dwoma, oddalonymi od siebie o co najmniej 20 centymetrów przewodami odprowadzającymi. Te montuje się na zewnętrznych murach budynku, z dala od okien oraz drzwi. Kolejny element to przewody uziemiające. Powinny znaleźć się wzdłuż narożników domu lub rynien. Przewody łączą się z metalowymi uziomami w glebie.

Ochrona domu dzięki instancji odgromowej

W dzisiejszych czasach ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym gwałtowne burze, stają się coraz częstsze. Jedno uderzenie pioruna jest w stanie zniszczyć cały dom. Odpowiednio zamontowana instalacja odgromowa może zabezpieczyć budynek nawet w 100%. Ważne jest jednak, aby jej elementy dachowe nie znalazły się tylko na szczycie, ale wzdłuż całej konstrukcji. Zapewnia to montaż na kalenicy oraz bocznych krawędziach połaci.

Z instalacją trzeba połączyć wszystkie wystające elementy na dachu, czyli na przykład maszt antenowy. Te produkty są najbardziej narażone na uderzenie pioruna. Warto pamiętać też, aby przewody odprowadzające zamontować po przekątnej, w narożniku budynku. Dodatkowym zabezpieczeniem jest też ubezpieczenie domu na wypadek szkód spowodowanych działaniem burzy.

Eksploatacja instalacji odgromowej

Najważniejsza zasada mówi, że systemu zabezpieczenia przed piorunem nie powinno się montować samodzielnie. Nawet najmniejszy błąd może być tragiczny w skutkach. Montażem instalacji zajmują się doświadczeni specjaliści.

Warto wiedzieć też, że wymagają regularnych kontroli, najlepiej wiosną i jesienią, kiedy burze są najbardziej gwałtowne i często niespodziewane. Sprawdzeniem ciągłości i pracy przewodów również zajmą się specjalistyczne firmy.