hurtownia kamienia naturalnego
13 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak działają hurtownie kamienia naturalnego?

Wykorzystanie kamienia naturalnego jako materiału budowlanego oraz wykończeniowego ma bardzo długą historię. Mimo upływu czasu niewiele innych rozwiązań jest w stanie zagwarantować równie spektakularny efekt wizualny oraz porównywalną trwałość. Hurtownie kamienia naturalnego oferują duży wybór różnych rodzajów kamienia, które mogą zostać użyte nie tylko przy budowie i wykańczaniu domów i obiektów użytkowych, ale też przy aranżowaniu ogrodu.

Jakie rodzaje kamienia naturalnego są najpopularniejsze?

Kamień naturalny to materiał, który idealnie nadaje się na elementy wykończenia wnętrza, dekoracje, ale również może być wykorzystany do różnych zastosowań na zewnątrz budynku. Sprawdzi się jako okładziny schodów wewnętrznych i zewnętrznych, ścian oraz podłóg. Nadaje się do wykorzystania jako parapety wewnętrzne i zewnętrzne, a także blaty lad recepcyjnych czy stanowisk przeznaczonych do obsługi klientów. Można z niego robić elementy mebli – blaty stolików czy szafek, zarówno kuchennych, jak i tych używanych w salonie. Będzie niezastąpiony podczas urządzaniu łazienek, gdzie można go użyć jako blatu pod umywalkę, półek, obudowy wanny albo brodziku prysznicowego. Jeśli chodzi o zastosowanie kamienia na zewnątrz, to najpopularniejsze jest utwardzanie nawierzchni kostką lub płytami kamiennymi, układanie ścieżek, budowa tarasów i elementów zaliczanych do małej architektury ogrodowej – wylicza specjalista z firmy HB Polska, która zajmuje się hurtową sprzedażą kamienia naturalnego.

Kamień naturalny oferuje wielką różnorodność gatunków i rodzajów. Istnieje niemal nieskończona rozmaitość kolorów, struktur ułożenia poszczególnych minerałów, wzorów, żyłkowań czy wielkości elementów składających się na konkretną odmianę kamienia. Każda dobra hurtownia oferuje bardzo szeroki wybór płyt z różnych kamieni. Poszczególne ich rodzaje różnią się od siebie dość znacznie nie tylko swoim wyglądem, ale również właściwościami użytkowymi oraz możliwościami obróbki. Są one istotne przy wybieraniu kamienia do konkretnych zastosowań, ponieważ nie każdy rodzaj będzie mógł być użyty w miejscu, gdzie będzie narażony na ścieranie, znaczną wilgotność, działanie związków chemicznych czy bezpośredni kontakt z wodą.

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów kamienia jest granit. Jest to skała magmowa, która powstała z zastygającej lawy, na którą działało bardzo duże ciśnienie. Granit charakteryzuje się wysoką twardością i niewielką nasiąkliwością, jest więc bardzo odporny na warunki zewnętrzne. Występuje w wielu wybarwieniach – rozmaitych odcieniach szarości aż do czerni, jak również od żółci po brąz. Można spotkać także granit w odcieniach ciemnej zieleni.

Kamieniem, który cieszy się dużą popularnością, jest także marmur. Wyróżnia się on szeroką paletą barw, obejmującą zarówno kolory jasne, jak i ciemne. Popularne są zwłaszcza wybarwienia do białego, przez kremowy aż po odcienie żółci i różu, a także różne odcienie szarości aż po czerń. Charakterystyczną cechą marmuru jest bogate żyłkowanie. Jako skała metamorficzna powstała z wapienia, jest on dość miękki, nasiąkliwy i stosunkowo łatwo się ulega zanieczyszczeniu. Oznacza to więc, że także po wykończeniu nie jest odporny na zabrudzenia związane z jego eksploatacją.

Bardzo podobne właściwości ma trawertyn. Zwykle jest dostępny w niezbyt ciemnych kolorach od jasnej żółci po beż. Jego wyróżnikiem są charakterystyczne dziurki i pory, które podczas obróbki często są zakrywane warstwą bezbarwnej żywicy.

Kwarcyt i piaskowiec to odmienne, choć dość podobne do siebie rodzaje skał. W obu podstawowym składnikiem jest zestalony drobny piasek kwarcowy, w kwarcycie obecna jest jednak również krzemionka czyniąca go twardszym i bardziej spoistym. Piaskowce mają zwykle jasną barwę od biało-żółtej aż po odcienie brązu, niekiedy zdarzają się też zielenie, czerwienie czy nawet czernie. W przypadku kwarcytu dominują wybarwienia szare, szare z odcieniem niebieskiego, a także kolory od żółci przez czerwień aż do brązu.

Bardzo ciekawą skałą jest łupek, który powstał dzięki przeobrażeniu skał osadowych. Ma on charakterystyczną warstwową budowę, choć jest twardy i wytrzymały to możliwe jest jego rozdzielania wzdłuż warstw, co daje naturalną nieregularno-płaską powierzchnię. Ma niską nasiąkliwość i wysoką wytrzymałość mechaniczną, bardzo dobrze nadając się do zastosowań na zewnątrz. Najczęściej występuje w wybarwieniach od jasnoszarego do grafitowego.

Onyks to rodzaj skały wapiennej, w skład której wchodzi przezroczysty kalcyt oraz domieszki innych materiałów. Charakteryzuje się bardzo urozmaiconą budową z dobrze widocznymi pasmami różnych minerałów. Mogą one występować w wielu kolorach od bardzo jasnego żółtego po ciemny brąz, a często także odmiany zieleni czy ciemnych szarości.

Jak wyglądają zakupy w hurtowni kamienia naturalnego?

Hurtownie kamienia naturalnego oferują duży wybór kamieni naturalnych dzięki bezpośrednim kontaktom z ich producentami. Oferowane w hurtowniach płyty z kamienia naturalnego, np. piaskowca są pozyskiwane w kamieniołomach przez oddzielanie dużych bloków kamiennych. Są one odspajane mechanicznie przy użyciu specjalnych młotów pneumatycznych, wierteł lub pił. Ogromne bloki są następnie cięte na na mniejsze, albo od razu na pojedyncze płyty grubości kilku centymetrów. Najczęściej ich rozmiary wahają się od około pięciu do półtora metra długości i szerokości od 3 do nawet poniżej metra.

Gotowe i wstępnie przygotowane płyty trafiają do hurtowni kamienia naturalnego. Ze względu na wielką ilość odmian i ich różnorodność próbki są prezentowane w specjalnych showroomach, a przykłady konkretnych płyt można obejrzeć w dużym magazynie. Na miejscu zawsze można dopasować potrzebny rodzaj kamienia do swego gustu i potrzeb, a także zasięgnąć informacji o konkretnym gatunku i jego możliwym sposobie wykorzystania.

Zakupów w hurtowniach kamienia zwykle dokonują firmy kamieniarskie lub inwestorzy zlecający im wykonanie konkretnych zleceń – wykończenia fasady budynku, wyłożenia jego wnętrza czy przygotowania elementów dekoracyjnych. Zakupy razem z przedstawicielem zakładu kamieniarskiego pozwolą na najbardziej optymalny wybór gatunku kamienia i gwarantują uzyskanie najlepszych efektów. Nie ma jednak przeszkód, by przy większych zamówieniach dokonywać także zakupów bezpośrednich.

Warto pamiętać, że przy wyborze kamienia naturalnego nie można się kierować wyłącznie jego wyglądem. Najlepsze efekty można uzyskać wtedy, gdy wybrana odmiana będzie miała charakterystykę odpowiadającą przyszłemu sposobowi wykorzystania. Ułożenie płyt marmurowych na tarasie, na który opadają liście, szybko skończy się dużym rozczarowaniem, spowodowanym zdecydowanym pogorszeniem ich wyglądu. Podobnych problemów można się spodziewać, kupując miękką odmianę piaskowca z przeznaczeniem na obłożenie mocno eksploatowanych schodów.