Wentylacja mechaniczna
31 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Obecnie stawiane budynki nie mają tak jak kiedyś, przewiewu w postaci mało szczelnych drzwi i okien. Oczywiście dzięki temu są zdecydowanie lepsze pod względem komfortu termicznego. Ale żeby spełniały swoją funkcję mieszkalną, trzeba w nich zastosować wentylację mechaniczną. Dzięki temu można efektywnie wspomagać naturalne procesy, zapewniając stały dopływ powietrza.

Wentylacja mechaniczna – co warto wiedzieć?

Zadaniem wentylacji mechanicznej jest zapewnienie ekonomicznego, a przede wszystkim skutecznego dopływu świeżego powietrza. Technologia sprawdza się w każdym typie obiektów: od budynków mieszkalnych, przez przestrzenie publiczne, aż po lokale czy hale sportowe.

Funkcjonowanie takiej wentylacji uzależnione jest w głównej mierze od tego, na jaki jej typ ostatecznie zdecyduje się inwestor. Dlatego omawianie sposobu działania warto rozpocząć od podziału na wspomniane kategorie.

Rodzaje wentylacji mechanicznej

Obecnie na rynku najczęściej można się spotkać z trzema rodzajami wentylacji:

  • wentylacją mechaniczną wywiewną,
  • wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną,
  • wentylacją mechaniczną nadciśnieniową.

Ta pierwsza usuwa powietrze z wnętrz przy użyciu wentylatorów lub specjalnych wywietrzników wentylacyjnych. Jeśli chodzi o dopływ powietrza, odbywa się on przez otwory wentylacyjne w przegrodzie zewnętrznej i szczeliny. Uznaje się taki dopływ za kompensacyjny. W zależności od tego, czy zastosuje się wywietrznik, czy wiatrak, taka wentylacja mechaniczna przebiega samoistnie lub jest kontrolowana. Jeśli w grę wchodzi wywietrznik, to ma się do czynienia z wariantem grawitacyjnym.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna ma to do siebie, że kontrolowany jest proces dostarczania powietrza do wnętrz oraz jego usuwania.

Z kolei w wentylacji nadciśnieniowej to centrala doprowadza do wnętrza budynku powietrze zewnętrzne – przefiltrowane i podgrzane. Jest ono usuwane poprzez wywiewniki okienne lub ścienne jako zużyte. To rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w niewielkich domach, ponieważ technologia nie wymaga planowania dodatkowych kanałów wentylacyjnych.

Gdzie wyposażać się w wentylatory i wywietrzniki?

Chcąc wdrożyć wentylację mechaniczną w swoim domu lub mieszkaniu, należy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. W tym przypadku chodzi o wentylatory i wywietrzniki. Gdzie kupować takie produkty?

Ciekawą ofertę ma firma FLOP SYSTEM sp. z o.o. To doświadczony gracz na rynku branży wentylacyjnej. Warto im zaufać, by otrzymać najlepszą możliwą jakość w korzystnej cenie.