system rynnowy
26 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak działa niewidoczny system rynnowy?

Zbieranie się wód opadowych na dachu jest nieuniknione. Niestety, jeśli deszczówka nie jest  odprowadzana, cała konstrukcja może ulec pogorszeniu stanu technicznego lub trwałemu uszkodzeniu. Aby tego uniknąć, konieczne jest zamontowanie na dachu rynien. To właśnie one są odpowiedzialne za zbieranie wody i odprowadzanie jej do kanalizacji lub zbiornika. Wśród systemów rynnowych popularność zyskują rynny ukryte. Gdzie się je montuje i jak działają?

Gdzie ukryte systemy rynnowe znajdują zastosowanie?

Współczesne budownictwo charakteryzuje się minimalizmem i prostą konstrukcją. Nic więc dziwnego, że to właśnie właściciele nowoczesnych domów upodobali sobie niewidoczny system rynnowy. Rozwiązanie to pozwala na schowanie rur spustowych i rynien w bryle budynku, dzięki czemu są niewidoczne i nie zaburzają estetyki elewacji. Ukryte odwodnienie dachu najlepiej jest zamontować wtedy, kiedy nie ma on okapu. Warto wiedzieć, że wymaga to ingerencji w konstrukcję budynku, dlatego decyzję tą trzeba podjąć na etapie projektowania domu. Systemy te montuje się także w budynkach z okapem. Należy wtedy zlicować rynnę z połacią dachu.

Jak wygląda montaż niewidocznego systemu rynnowego?

Niewłaściwa instalacja systemu rynnowego może prowadzić do przeciekania lub zalania ściany. Co więcej, ukryte rynny są bardziej wymagające do montażu, ponieważ wymagają ingerencji w konstrukcję budynku. Dlatego, warto postawić na doświadczonych dekarzy np. z firmy Pimar z Poznania.  Żeby  prawidłowo zamontować system rynnowy w niewidoczny sposób, należy cofnąć krawędź dachu. Następnie trzeba założyć usztywnione płytami korytko. Przykręca się je przy pomocy haków doczołowych. Dopiero wtedy przyczepiane są same rynny. Robi się to w taki sposób, aby nie wystawały poza konstrukcję dachu. Z kolei rury spustowe poprowadzone są w warstwie ocieplenia lub w warstwie nośnej.

Konserwacja ukrytego systemu rynnowego

Chociaż aby zamontować ukryte rynny trzeba naruszyć konstrukcje budynku, ich konserwacja jest bardzo prosta i można ją przeprowadzić w każdym momencie. To dzięki temu, że rynna przykryta jest maskownicą zamontowaną na hakach, a więc wystarczy ją wyczepić. Konserwacja powinna odbywać się regularnie. W ten sposób możesz znacznie wydłużyć żywotność systemu rynnowego. Kilka razy do roku, szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych sprawdź, czy w środku koryta nie zalegają liście lub inne zanieczyszczenia. Mogą one powodować zatory, a tym samym niewłaściwą pracę rynny. Nie potrzebujesz do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy zwykła szczotka z krótkim trzonkiem lub woda pod wysokim ciśnieniem. Warto też systematycznie zabezpieczać rynnę przed korozją przy użyciu odpowiednich do tego środków.