grzejnik domowy dekoracyjny charakterystyka
21 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak działa grzejnik domowy?

Wybór grzejników do domu to z pewnością niełatwa decyzja. Z uwagi na to, że na rynku dostępnych jest wiele modeli grzejników, łatwo pogubić się w ich bogatej ofercie. Jednak warto jest poświęcić temu zagadnieniu odrobinę czasu, ponieważ od niego w dużej mierze zależy komfort cieplny w pomieszczeniach. Sprawdź w artykule, jak działają grzejniki domowe oraz które z nich warto wybrać!

Czym powinny charakteryzować się dobre grzejniki domowe?

Jednym z najczęściej wybieranych systemów grzewczych w domach i mieszkaniach jest centralne ogrzewanie, a jego najważniejszym elementem są oczywiście grzejniki. Priorytetem przy wyborze grzejników jest zwrócenie uwagi na materiał, z którego zostały wykonane. Obecnie najczęściej do wyposażenia wnętrz wybiera się grzejniki stalowe. Wyróżniają się one dużą wydajnością, rzadko się zapowietrzają, są odporne na uszkodzenia oraz proste w regulacji.

Przy wyborze grzejników domowych warto zwrócić uwagę także na ich budowę. Najczęściej spotykane konstrukcje to grzejniki płytowe o jednolitej budowie, członowe o żeberkowej konstrukcji oraz drabinkowe, montowane najczęściej w łazienkach. Szeroki wybór doskonałej jakości grzejników stalowych znaleźć można np. w ofercie NORTHBUD.

Bardzo istotną kwestią jest także estetyka grzejników. Dzisiejsze modele w niczym nie przypominają już ciężko wyglądających, kaloryferów żeliwnych z dawnych lat. Obecna konstrukcja pozwala dopasować je niemal do każdego stylu wnętrzarskiego. Z powodzeniem mogą one pełnić funkcję ozdobną. Przy aranżacjach wnętrz bardzo chętnie wybierane są grzejniki dekoracyjne Idmar. Wyróżniają się one ciekawym, niebanalnym designem, który pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz.

Grzejniki domowe: zasady działania

Głównym zadaniem grzejników jest zapewnienie domownikom komfortu cieplnego w czasie niskich temperatur. Najczęściej na użytek domowy montowane są grzejniki wodne. Woda znajduje się w zamkniętym obiegu, dzięki czemu gdy system centralnego ogrzewania zostaje uruchomiony, ulega ona szybkiemu nagrzaniu.

Ciepło, krążące z wodą w instalacji, oddawane jest przez grzejniki zarówno na zasadzie konwekcji, jak i promieniowania. Ich udział zależy od zastosowanego systemu ogrzewania. W przypadku grzejników konwekcyjnych ciepłe powietrze unosi się do góry i w ten sposób ogrzewa pomieszczenia. Z kolei nowoczesne grzejniki radiatorowe, przekazują ciepło głównie przez promieniowanie cieplne elementów grzewczych.

Na rynku dostępne są także grzejniki elektryczne, które uruchamiane są poprzez podłączanie do gniazdka elektrycznego. Stanowią one alternatywę dla tradycyjnego ogrzewania w domu. Jednak wykorzystuje się je raczej do ogrzewania pojedynczego pomieszczenia, niż całego budynku.