montaż klimatyzatora
5 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrze wybrać miejsce na montaż klimatyzatora?

Klimatyzacja już dawno przestała kojarzyć się z rozwiązaniem obecnym w firmach. Klimatyzatory pojawiają się w coraz większej liczbie domów, a nawet… mieszkań w bloku. Aby jednak móc w pełni wykorzystać potencjał tego typu urządzenia, należy zamontować go we właściwym miejscu.  Sprawdź, gdzie najlepiej umieścić klimatyzator, aby korzystanie z niego było faktycznie opłacalne.

Klimatyzator – przenośny czy montowany na stałe?

Jeśli zależy ci na zapewnieniu komfortu podczas upalnych dni, klimatyzator będzie idealną opcją. Możesz zdecydować się na urządzenie przenośne lub montowane na stałe.

Warto rozważyć montaż klimatyzatora przenośnego, jeśli, np.:

  • urządzenie instalowanego na stałe będzie wymagało przeprowadzenia poważnych prac remontowych
  • ma on trafić do pomieszczenia o małym obciążeniu cieplnym
  • przypuszczasz, że sprzęt będzie zmieniał swoje miejsce.

Montaż klimatyzacji stałej to dobra opcja, jeżeli np.:

  • do schłodzenia jest pomieszczenie o sporej powierzchni
  • nie ma potrzeby przeprowadzania generalnego remontu.

Montaż klimatyzacji – jak wybrać odpowiednie miejsce?

Jeżeli decydujesz się na urządzenie przenośne, wybór odpowiedniego miejsca nie ma większego znaczenia. W każdej chwili możesz bowiem przenieść sprzęt tam, gdzie jego praca będzie efektywniejsza.

Jeśli wybór padł na klimatyzator montowany na stałe, wybór najlepszej lokalizacji jest niezwykle ważny – zarówno w kontekście wydajności, jak i wygodzie użytkowania. Dlatego usytuowanie sprzętu trzeba dokładnie przemyśleć.

W związku z tym, że zwykle właściciele mieszkań decydują się na montaż tylko jednego urządzenia, wybór pada na salon. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy faktycznie w tym pomieszczeniu jest gorąco i czy właśnie tam członkowie rodziny przebywają najczęściej.

Klimatyzator należy zamontować w takim miejscu, które zapewnia odpowiedni ruch powietrza. Trzeba przy tym wystrzegać się instalacji urządzenia w taki sposób, aby nawiew był skierowany bezpośrednio na użytkownika. Dlatego błędem jest montaż sprzętu np. nad kanapą – wyjaśnia przedstawiciel firmy Projekt Wentylacja.

Warto także pamiętać o kilku istotnych zasadach, które są związane już bezpośrednio z montażem – po wyborze optymalnego miejsca. Chodzi o zachowanie odpowiednich odległości od:

  • sufitu – to minimum 20 cm
  • przeszkód po bokach – to minimum 30 cm.

Dzięki temu nie będzie dochodziło do blokowania swobodnego mieszania się strumieni powietrza. To z kolei przełoży się na efektywną pracę.

Jeżeli decydujesz się na montaż klimatyzatora stałego, zgłoś się do rekomendowanej firmy z doświadczeniem. Specjaliści podpowiedzą, gdzie zainstalować urządzenie, aby w pełni wykorzystać potencjał klimatyzacji.