żwirek dla kota
30 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać żwirek dla kota?

Choć w naturze koty korzystają z piasku do załatwiania swoich potrzeb, w domu lepiej sprawdzi się żwirek. Większość żwirków pochłania nieprzyjemne zapachy, a niektóre są w pełni naturalne i biodegradowalne, dlatego można je wyrzucić do toalety lub rozsypać w ogrodzie. W sklepach znajdziemy różne rodzaje żwirków – który z nich będzie najlepszym wyborem?

Właściciele kotów mogą mieć problem stojąc przed szerokim wyborem produktów zoologicznych. Który żwirek wybrać – bentonitowy, drewniany, a może silikonowy? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom żwirków dla kotów.

Żwirek bentonitowy

Bentonit jest substancją pochodzenia skalnego. Ze względu na swoje doskonałe właściwości pochłaniania wody i zapachów jest doskonałym wyborem dla miłośników kotów. Taki żwirek zbryla się, dlatego łatwo utrzymać kuwetę w czystości. Nie nadaje się jednak dla małych kociąt – zdarza się, że kociaki zjadają żwirek, bentonit w połączeniu z pokarmem i wodą może doprowadzić do zapchania jelit. Nie może być również spłukiwany w toalecie, ponieważ w połączeniu z wodą tworzy papkę, która może zatkać kanalizację.

Żwirek z grubych drewnianych granulek lub trocin

Żwirek drewniany jest rozwiązaniem najbardziej optymalnym. Jest w pełni naturalny i biodegradowalny, można spłukać go w toalecie lub wyrzucić do pojemnika na odpady zielone. Dostępny jest w dwóch formach: zbrylającej oraz niezbrylającej. Pochłania nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo może posiadać w składzie probiotyki, które likwidują chorobotwórcze patogeny w kuwecie i jej okolicy. Jest to szczególnie istotne, jeśli w domu mieszkają także małe dzieci lub kobiety w ciąży. Probiotyki mają również pozytywny wpływ na zwierzęta – mogą przedostać się do jelit, co korzystnie wpłynie na stan mikroflory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Tego typu żwirek znajdziemy w ofercie sklepu Aquafor.

Żwirek z krzemionki

Innym rodzajem żwirku jest żwirek silikonowy. Składa się z krzemionki, która absorbuje koci mocz do wnętrza. Tego typu żwirek nie ma właściwości zbrylających, jednak ze względu na swój ciężar mniej roznosi się po domu. Z drugiej strony, jego waga sprawia, że nie wszystkie koty go akceptują. Pochłania zapachy i nie trzeba go często wymieniać – jednak po jakimś czasie zmienia kolor i nie wygląda estetycznie. Nie można go również spłukiwać w toalecie, gdyż grozi to zapchaniem rur.

Jaki żwirek dla kota wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór żwirku drewnianego. Ze względu na to, że jest w pełni ekologiczny i biodegradowalny, posiadanie kota nie będzie wiązało się z produkcją niepotrzebnych odpadów. Można go spłukiwać w toalecie, a ze względu na dobroczynne działanie probiotyków, które mogą wchodzić w skład żwirku, zapewnimy kotu dobre samopoczucie i przyjazne środowisko. Nasz mruczek z pewnością będzie nam wdzięczny.