Zbiornik do szamba
6 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać zbiornik do szamba?

W miastach istnieje dobrze rozwinięta sieć kanalizacyjna, dlatego mieszkańcy nie muszą martwić się o odprowadzanie nieczystości. Nie wszędzie jednak istnieje dostęp instalacji, dlatego właściciele budynków muszą sami zadbać o gromadzenie i opróżnianie ścieków. Dla wygody i ekonomii, duże znaczenie ma wybór zbiornika do szamba. Na jaki wariant się zdecydować i jaka pojemność będzie odpowiednia?

Gdzie umieścić szambo?

Pierwszą decyzją, jaką musi podjąć inwestor, jest miejsce na montaż zbiornika do szamba. W wielu przypadkach jest to podyktowane przepisami prawnymi oraz projektem zagospodarowania przestrzennego, jednak na taką decyzję ma wpływ również właściciel posesji. Szambo powinno być umiejscowione w miejscu, gdzie nie będzie stwarzało zagrożenia, będzie miało łatwy dostęp dla wozu asenizacyjnego, a zbiornik nie będzie uciążliwy dla mieszkańców.

Podczas montażu zbiornika na szambo trzeba zwrócić uwagę na jakość gruntu”. – mówi specjalista z firmy Oczyszczalnie Szamba – „W miejscu instalacji nie mogą płynąć wody podziemne, a grunt powinien być stabilny i znajdować się z dala od terenów podmokłych”. – dodaje.

Po znalezieniu odpowiedniego miejsca, trzeba podjąć decyzję o wyborze najlepszego zbiornika do magazynowania nieczystości.

Rodzaje zbiorników do szamba

Wybór zbiornika do szamba zależy głównie od uwarunkowań terenu, możliwości montażowych, a także zapotrzebowania mieszkańców. Obecnie inwestorzy mogą spotkać na rynku dwa najpopularniejsze warianty zbiorników do szamba:

  • betonowe – montaż wymaga sporych nakładów pracy i pieniędzy. Dodatkowo trzeba zadbać o ich wzmocnienie i uszczelnienie, aby do gruntu nie przedostawały się nieczystości.
  • z tworzywa – jest to nowoczesny, a zarazem ekologiczny wariant zbiorników na szambo, który cieszy się coraz większą popularnością. Nie wymagają prac budowlanych, są szybkie w montażu i bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Zbiorniki na szambo z tworzywa sprawdza się praktycznie na każdym terenie, a dodatkowo dostępne są w różnych wariantach pojemności.

Jaką pojemność powinien mieć zbiornik na szambo?

Pojemność zbiornika dobiera się na podstawie liczby domowników oraz stopnia zużycia wody. Ogólnie przyjmuje się, że jedna osoba zużywa dziennie około 150-200 l. Należy pamiętać, że ścieki to nie tylko nieczystości, ale także woda wykorzystywana podczas kąpieli czy spłukiwania wody. Warto również wziąć pod uwagę, że szambo powinno być opróżniane średnio co 2 tygodnie, ze względu na proces fermentacji zachodzący w zbiorniku.