6 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać wymiary zasłon?

Zasłony powracają do łask. Po chwilowym „zachłyśnięciu” się projektantów możliwościami aranżacyjnymi żaluzji i rolet, te tradycyjne materiałowe przesłony okienne znowu zdobią nasze salony i sypialnie. Doceniamy subtelny urok zasłon i ciepłą, przytulną atmosferę, którą tworzą we wnętrzach. W jaki sposób dobierać wymiary zasłon, aby dobrze pełniły one swoje funkcje?

Idealnie dopasowana zasłona, czyli jaka?

Dobrze dobrane zasłony powinny osłaniać okno i zdobić wnętrze. Decyduje o tym jednak nie tylko rodzaj tkaniny i jej kolorystyka, ale również rozmiary materiału. Odpowiednio dopasowane do wymiarów okna zasłony zapewnią poczucie prywatności i skutecznie osłonią pomieszczenia przed słońcem czy wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Będą również dobrze się prezentowały, stanowiąc ważną dekorację wnętrza. Na co warto zwrócić uwagę dobierając rozmiar zasłon? Zasłona powinna przede wszystkim pasować do wysokości i szerokości okien. Jeśli chodzi o długość zasłony, to pamiętajmy, aby nie uwzględniać tu wysokości samej ramy okiennej, ani też karnisza. Prawidłowo mierzenie zaczynamy bowiem od faktycznych miejsc mocowań zasłony, takich jak żabki czy haczyki. Najczęściej wybieramy zasłony sięgające do podłogi – w takim wypadku warto zadbać o zachowanie ok. 2 cm przerwy pomiędzy posadzką a materiałem, co zapobiegnie jego zabrudzeniom i ułatwi przesuwanie zasłon. Bardziej teatralny efekt uzyskamy, jeśli wybierzemy zasłony opadające na podłogę – w takim wypadku długość materiału powinna być większa od wysokości ich mocowania o ok. 30 cm. Szerokość zasłony dobieramy do naszych oczekiwań w zależności od tego, czy materiał ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną i zdobić brzegi okien, czy też po zaciągnięciu ma on całkowicie osłaniać otwór okienny. Nie bez znaczenia jest też sposób ułożenia zasłony. Jeśli chcemy, aby materiał się marszczył i tworzył efektowne fale, to jego szerokość powinna być ponad dwukrotnie większa od szerokości ramy okiennej.

Jak kupować zasłony? Przegląd rozwiązań

Renomowani producenci tkanin, firan i zasłon, czego przykładem jest firma Polontex z Częstochowy, oferują ciekawe rozwiązania, które znacznie ułatwiają wybór idealnej zasłony. W sklepach oprócz zasłon na przelotkach znaleźć można również zasłony gotowe na taśmach marszczących, dzięki którym można regulować wymiary zasłon. Dobrą alternatywą dla kupna zasłon gotowych może być zamówienie materiału szytego na wymiar. Odpowiednio dobrana zasłona da bezcenne poczucie intymności i będzie stanowiła efektowny dodatek w aranżacji wnętrza.