szambo betonowe dla domu jednorodzinnego
25 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać wymiary szamba betonowego dla gospodarstwa jednorodzinnego?

Dobrze dobrana pojemność oraz szczelność szamba to najważniejsze aspekty, o których należy pamiętać, wybierając i montując szambo. Bardzo często zbiornik tego typu pojawia się na obszarach pozbawionych sieci kanalizacyjnej, gdzie mieszkańcy nie są w stanie skorzystać z innego odprowadzenia ścieków. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, wybierając szambo betonowe dla gospodarstwa jednorodzinnego.

Charakterystyka zbiorników z betonu

Szamba, które stworzone zostały z betonu lub żelbetonu to zbiorniki, które montuje się z gotowych prefabrykatów. Mogą być wykonane także na placu budowy, jednak prefabrykaty są powszechnie dostępne, w związku z tym rzadko wykorzystuje się taką możliwość.

Prefabrykaty betonowe charakteryzują się dużą wagą, trwałością materiału oraz brakiem konieczności stosowania dodatkowych wzmocnień. Styk poszczególnych elementów należy uszczelnić zaprawą wodoszczelną z cementu o właściwościach szybkowiążących, co pomoże w uniknięciu zanieczyszczenia wód gruntowych.

Dobór wielkości szamba

Dobierając pojemność zbiornika betonowego na szambo dla gospodarstwa jednorodzinnego należy zwrócić uwagę na liczbę osób, która zamieszkuje dom, dla którego szambo jest przeznaczone, a także określić ilość wody, którą mieszkańcy zużywają. Przyjmuje się, że ilość ścieków to około 95% zużytej wody. Wyposażenie domu oraz przyzwyczajenia domowników wpływają na ilość zużytej wody na jednego mieszkańca.

Jak podkreśla ekspert reprezentujący producenta szamb betonowych PABLOX: Standardowo określa się, że ilość dziennie zużytej wody na jedną osobę wynosi od 150 do 200 litrów. Większość przeznaczona jest na kąpiel i spłukiwanie WC. Aby obliczyć pojemność zbiornika, należy pomnożyć liczbę domowników przez ilość powstających ścieków i czas ich przetrzymywania w zbiorniku.

Jeśli każdy z członków czteroosobowej rodziny wytwarza około 170 litrów ścieków, a ścieki wywożone są co dwa tygodnie, to pojemnik powinien mieć pojemność równą 170 litrów x 4 osoby x 14 dni, co w przybliżeniu wynosi 9,5 m3.

Warto także pamiętać, że w praktyce użytkuje się tylko tę część szamba, która mieści się poniżej miejsca wprowadzenia rury kanalizacyjnej. Określa się to pojemnością użytkową, która powinna być równa lub większa od wyliczonej objętości szamba.

Koszt zbiornika

Przewagą zbiorników betonowych nad tymi z tworzywa sztucznego jest cena. Zbiornik posiadający jedną komorę, którego pojemność wynosi 10 m3, kosztuje w granicach 2200- 2600 zł. W tej kwocie mieszczą się podstawowe akcesoria, takie jak kominek, klapa oraz nadbudowa.

Jeśli szambo betonowe posiada podział na dwie komory, należy dopłacić około 200 zł. Szamba z tworzywa sztucznego o tej samej pojemności kosztują dwa razy tyle, a cena uzależniona jest dodatkowo od rodzaju materiału i technologii wykonania.