Wykładzina na schody
25 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać wykładzinę na schody? 

Montaż wykładzin na schodach zazwyczaj poprzedza poszukiwanie odpowiedniego materiału. To bardzo specyficzna lokalizacja – powierzchnia musi być wystarczająco wytrzymała, żeby nie przecierać się na ostrych brzegach. Wchodząc na piętro, niejednokrotnie dotyka się krawędzi, przez co słabsze powłoki szybko pękają. Jak zatem znaleźć odpowiednie rozwiązanie?

Wykładzina podłogowa musi być nie tylko odporna na uszkodzenia, ale także dopasowana do wnętrza, w którym zostanie ułożona. Na korzyść tego materiału przemawia fakt, że występuje w różnorodnych wersjach kolorystycznych i wzorach, dzięki czemu łatwo jest wybrać coś dla siebie. Montaż podobnego pokrycia pozwala zakryć zniszczone bądź zwyczajnie nieestetyczne schody i tym samym zaoszczędzić na renowacji czy wymianie instalacji. Warto jednak pamiętać o tym, że materiał musi być prawidłowo osadzony, aby uzyskać atrakcyjny wygląd.

Wybór wykładziny na schody – dywanowa czy z PCV? 

Istnieje wiele rodzajów wykładzin, wśród których szczególnym zaufaniem cieszą się dywanowe i z PCV. W pierwszym przypadku jest to miękki materiał o zazwyczaj pętelkowym splocie, a w drugim gładka powierzchnia z tworzywa sztucznego. Wybór pomiędzy tymi dwiema opcjami zależy od m.in. efektu, jaki chce się osiągnąć w swoim wnętrzu. Oba rozwiązania sprawiają, że aranżacja wydaje się znacznie bardziej przytulna, jednak różnią się właściwościami. Trochę inaczej przebiega też sam montaż wykładzin na schodach.

Pokrycie dywanowe charakteryzuje nieco skuteczniejsze wygłuszenie, dzięki czemu nie słychać kroków domowników w nocy. Taka powierzchnia lepiej amortyzuje ewentualne upadki, które często zdarzają się najmłodszym, dlatego jest szczególnie polecana do mieszkań z dziećmi. Do zalet materiału zalicza się również estetyczne wykończenie, jednak wiele osób staje tutaj po stronie wykładzin wyprodukowanych z PCV. Wyrób doskonale imituje drewno, co podkreślają szereg profesjonalnych monterów, takich, jak z firmy PRESTO.

Na co warto zwrócić uwagę, kupując wykładzinę na schody? 

Jedną z najważniejszych informacji, jakie dotyczą podobnych instalacji jest klasa ścieralności. To parametr, który stanowi bezpośrednią przesłankę o trwałości powierzchni, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na określone wartości. Najlepiej stawiać na wykładziny na schody o możliwie najwyższym współczynniku w tym zakresie. Decydując się na powłokę dywanową, warto postawić na wspomniany już splot pętelkowy – taka struktura pozwoli na szybkie i łatwe czyszczenie powierzchni. Trzeba również pamiętać o zakupie pewnego zapasu materiału.