bateria kuchenna
2 sierpnia 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać właściwą baterię kuchenną?

Tradycyjnie baterie w kuchni montowano na ścianie nad zlewozmywakiem. Dzisiaj wybór tych urządzeń jest bardzo szeroki – od naściennych po sztorcowe lub z wyciąganą wylewką. Odpowiednio dobrana bateria kuchenna tak naprawdę znacznie ułatwia przygotowywanie posiłków oraz sprzątanie po nich; czyni też mycie owoców i warzyw dużo prostszym i bardziej efektywnym. Czym się kierować i jakie parametry wziąć pod uwagę, żeby najlepiej dobrać tego rodzaju element do kuchennego wyposażenia?

Dobór modelu

Przed zakupem odpowiedniej baterii warto przemyśleć, czy ma to być model naścienny czy stojący. Te pierwsze są obecnie montowane bardzo rzadko, przede wszystkim dlatego, że wymagają bezpośredniego podłączenia do instalacji wodnej. To z kolei wiąże się z rozmieszczeniem końcówek oraz rur i wymaga przeprowadzania prac na etapie przedwykończeniowym. Baterie sztorcowe są dużo prostsze. Montuje się je na obrzeżu zlewozmywaka lub w blacie, w specjalnie przygotowanym otworze. Dodatkowo każda bateria może być jedno- lub dwuuchwytowa. W tych z jednym uchwytem można w prosty sposób ustawić żądany strumień oraz temperaturę wody tylko jedną ręką. To istotny argument przy wyborze baterii do często eksploatowanej kuchni, gdzie wodę odkręca się bardzo często, nierzadko mając przy tym brudne lub zajęte czymś ręce – stwierdza specjalista studia łazienek SANITAR z Płocka.

Przewaga baterii jednouchwytowych nad dwuuchwytowymi ujawnia się również przy pomiarze przepływu wody. Te pierwsze pozwalają zmniejszyć jej zużycie nawet dwukrotnie. Warto zwrócić jeszcze uwagę, czy bateria jest wyposażona w perlator, który optycznie zwiększa strumień wody przez jej napowietrzanie. Podczas mycia rąk czy owoców nikt nie odczuje różnicy, natomiast oszczędności dokonane w ten sposób mogą wynieść nawet 40%.

Wylewka

To kolejny istotny element. Jej kształt powinien pasować do rodzaju i wymiaru zlewozmywaka. Na rynku można wyróżnić wylewki klasyczne, wyciągane, obrotowe, w kształcie litery U albo F. W trakcie zakupu warto zwrócić uwagę na głębokość zlewu oraz stylistykę, w której utrzymane jest pomieszczenie. Im wyżej od dna zlewu zainstalowana jest wylewka, tym prościej będzie w przyszłości napełnić wysokie naczynia. Z drugiej strony – łatwiej o pochlapanie. Ciekawym rozwiązaniem jest wylewka wyciągana. Dzięki niej można bez problemu korzystać z wody poza zlewozmywakiem, np. w celu napełnienia garnka postawionego na blacie lub kuchence.

Właściwości materiału

Baterie kuchenne wykonuje się obecnie z wielu różnych materiałów. Jednak nieodmiennie najpopularniejsze, cieszące się największym zainteresowaniem są te chromowane. W sprzedaży można znaleźć produkty spełniające wymagania każdego. W szerokiej ofercie znajdują się wyjątkowo dekoracyjne rozwiązania, m.in. krany satynowane, pokryte jednolitą powłoką, patynowane, a nawet złocone. To pozwala dobrać baterię idealnie do aranżacji wnętrza – bez względu na to, czy wymarzona kuchnia jest utrzymana w surowej, minimalistycznej stylistyce czy bardziej przytulna. Dobór baterii powinien uwzględniać własne oczekiwania, gust oraz upodobania i częstotliwość jej użytkowania. Jednak bez względu na te kryteria warto mieć na uwadze przede wszystkim jakość. Produkt zakupiony w dobrej, cieszącej się renomą firmie to gwarancja bezproblemowego użytkowania i wysokiej klasy jakości przez wiele lat – podsumowuje specjalista studia SANITAR.