Wkręty do drewna
10 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać wkręty do drewna?

Wkręty ciesielskie to uniwersalne elementy o prostej konstrukcji, przeznaczone do wykonywania połączeń między drewnianymi fragmentami. Na rynku jest dostępnych wiele modeli wkrętów ciesielskich i tak naprawdę trudno omawiać budowę i zastosowanie wszystkich jednocześnie. W tym artykule chcemy jednak pokrótce zaprezentować charakterystykę najpopularniejszych modeli wkrętów do drewna.

Zastosowanie wkrętów do drewna

Wkręty do drewna należą do grupy chętnie używanych elementów złącznych. Wykorzystywane są prawie we wszystkich gałęziach przemysłu. Stosuje się je nie tylko do łączenia elementów drewnianych ze sobą, ale również do przytwierdzania innych materiałów  (na przykład metalowych zawiasów)do drewna. Do montowania blachy używa się z kolei specjalistycznych wkrętów farmerskich, które pokrywa się lakierem.

Wkręty ciesielskie sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. To między innymi dlatego profesjonalni producenci, tacy jak MIX-MET, mają w asortymencie tak wiele różnych rodzajów tych produktów.

Charakterystyka wkrętów do drewna

Omawiane elementy zazwyczaj składają się z łba oraz trzonu. Mocuje się je na przykład za pomocą specjalnych wkrętarek. Ich właściwości bardzo cenią sobie przedstawiciele wielu branż. Jest tak, ponieważ połączenia z użyciem wkrętów do drewna są trwalsze i solidniejsze w porównaniu z połączeniami na gwoździe. Spiralny gwint zakleszcza się w materiale
i uniemożliwia wysuwanie się elementu.

Najczęściej stosuje się wkręty do drewna o częściowym gwincie, samonawiercające, a także dociskające i ściągające.  Warto też zwrócić uwagę na wkręty do drewna szybkomocujące które dzięki powłoce woskowej poprawiającą poślizg, co skutkuje szybszym ich osadzaniem. Standardowe długości takich elementów wynoszą od 40 do maksymalnie 320 mm, natomiast ich średnica waha się w przedziale 0,5-6 mm.

Największą odporność na działanie rdzy wykazują stosunkowo drogie wkręty do drewna ze stali kwasoodpornej. Takie produkty sprawdzają się zwłaszcza w trudnych warunkach,
w miejscach o dużym zawilgoceniu.

Wkręty mogą być wykonane z różnych materiałów. Na rynku można spotkać m.in. wkręty do drewna z miedzi, mosiądzu, stali platerowanej miedzią oraz ze wspomnianej już stali nierdzewnej lub ocynkowanej.

Jak dobrać odpowiednie wkręty do drewna?

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest tzw. aprobata techniczna. Innymi słowy, są to dokumenty dopuszczające dane elementy do pracy.

Drugim wskaźnikiem są parametry rozmiarowe, materiałowe oraz te dotyczące kształtu łba. Na szczęście większość produktów najważniejsze parametry ma wybite na łbach, co znacznie ułatwia pracę.

Z pewnością nie warto iść na kompromis względem jakości. Tańsze egzemplarze zazwyczaj gorzej się montuje. Ma to przełożenie na czas wykonywanej pracy oraz na efekt końcowy.

Jeśli nie wiesz, jaki wkręt drewniany wybrać, skonsultuj się ze specjalistą, który doradzi Ci zakup elementu dopasowanego idealnie do specyfiki warunków pracy oraz do charakteru materiałów, które mają zostać połączone.