Wymiary kanapy do salonu
22 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać wielkość kanapy do salonu? 

Kanapa jest zdecydowanie najważniejszym elementem każdego salonu. Na rynku znaleźć można jednak modele w wielu różnych rozmiarach, dlatego podjęcie odpowiedniej decyzji bywa trudne. Wybierając odpowiednią kanapę, warto więc skupić się na kilku czynnikach. Jak dopasować odpowiedni rozmiar tego mebla do salonu? Od czego powinny zależeć wymiary kanapy w danym pomieszczeniu?

Odległość kanapy od telewizora 

Wybierając kanapę, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na odległość od telewizora. Obecnie wiele osób decyduje się na duże modele, dlatego tak ważne jest ustawienie mebla odpowiednio daleko. W innym przypadku można narazić swój wzrok na uszkodzenie. Jest to minimum 1,5 m, ale znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na większą odległość. Pomiędzy telewizorem a kanapą powinien stanąć też stolik.

Stolik kawowy zapewnia dodatkowe miejsce do postawienia filiżanek czy innych przedmiotów, a jednocześnie tworzy barierę pomiędzy kanapą do salonu a ekranem telewizora. W ten sposób mebel nie zostanie przysunięty zbyt blisko. Nie może on być zbyt duży, by pozwalać na swobodne umieszczenie w odpowiedniej odległości od telewizora. Wyjątkowe kanapy do salonu znajdziesz m.in. w sklepie z meblami Meblar.

Spanie na kanapie w salonie 

Niektóre osoby wybierają takie kanapy, które pozwalają na rozłożenie i zapewnienie dodatkowej przestrzeni do spania. To popularne rozwiązanie zarówno w kawalerkach, jak i w domach, gdzie brakuje pomieszczenia dla gości. Wówczas kanapa musi być na tyle duża, by zapewniać komfort spania, a jednocześnie pozwalać na rozłożenie w pomieszczeniu. Najlepiej sprawdzą się kanapy pokojowe o wymiarach około 145×195 cm. Warto zadbać też o to, by wybrany mebel został wyposażony w szufladę do przechowywania. W ten sposób oszczędzisz miejsce w pomieszczeniu, co jest szczególnie istotne w przypadku małych salonów bądź kawalerek.

Kanapa w salonie jako rozdzielenie dwóch pomieszczeń 

Kanapa może być też łatwym sposobem na oddzielenie salonu od przestrzeni kuchennej i jadalnianej. Wówczas warto dopasować jej wymiary w taki sposób, by zapewniała swobodne przejście. Doskonale sprawdzą się modele mniejsze, zapewniające przestrzeń do siedzenia dla dwóch osób.

Jeśli pomieszczenie jest duże, można pozwolić sobie na znacznie większy mebel. Wówczas może on mieć długość nawet 2 metrów. Najważniejsze jest jednak wykonanie odpowiednich pomiarów odpowiednio wcześnie, by sprawdzić, jaki mebel sprawdzi się najlepiej w danym pomieszczeniu.