szkło do kabiny prysznicowej
17 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać szkło do kabiny prysznicowej?

Kabina prysznicowa to rozwiązanie dużo bardziej popularne od wanny i trudno się temu dziwić – jest mniejsza, więc lepiej sprawdzi się w małych łazienkach, a przy tym wzięcie prysznica jest szybsze, wygodniejsze i oszczędniejsze, niż kąpiel. Jeśli myślimy o postawieniu kabiny ze szklanym wypełnieniem, powinniśmy zdecydować się na rodzaj szkła – wybór wcale nie jest prosty.

Rodzaje szkła do kabin prysznicowych

Aby dobrać odpowiednią kabinę prysznicową ze szkła, powinniśmy bliżej poznać jego rodzaje. Tych jest kilka i każdy ma swoje własne zalety oraz wady.

  • Szkło przejrzyste – jak sama nazwa wskazuje, szkło tego typu odznacza się dużą transparencją. Z jednej strony może to być jego zaleta, ponieważ kabina z takim wypełnieniem nie wpływa optycznie na zmniejszenie się łazienki, dlatego świetnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Z drugiej – przejrzyste szkło nie daje nam poczucia prywatności, a także wymaga bardzo starannej pielęgnacji, ponieważ doskonale widać na nim osady i plamy. Rozwiązaniem tego problemu jest pokrycie szkła powłoką EnduroShield, która ułatwia czyszczenie oraz zapobiega osadzaniu się kamienia. Powłoki tego typu nakładane są na szyby na indywidualne zamówienie klienta. Szkło przejrzyste dostępne jest w dwóch wersjach – Float i Optiwhite.

– Różnią się one zawartością tlenków żelaza, które powodują, że szkło ma delikatny, zielonkawy odcień krawędzi – wyjaśnia przedstawiciel firmy Lustral – W szkle Optiwhite tlenków tych jest mniej, zatem jest ono nazywane szkłem „idealnie przejrzystym”. Stosuje się je tam, gdzie ważne jest dobre oddanie kolorystyki  elementów znajdujących się w bliskim otoczeniu kabiny, szczególnie jeśli kolorystyka wnętrza jest biała lub jasna.

  • Szkło satynowe – wykonuje się je ze szkła typu float poddanego wytrawianiu chemicznemu. Efektem jest uzyskanie matowej powierzchni. Trawienie wykonuje się tylko na jednej stronie, druga pozostaje gładka. Matowość szyby sprawia, że światło przez nie przechodzące ulega znacznemu rozproszeniu – z tego powodu nie jesteśmy w stanie dostrzec wyraźnie tego, co znajduje się po drugiej stronie. Szkło tego typu zapewnia więc większe poczucie prywatności, jednak odcina kabinę od reszty łazienki, sprawiając, że staje się ona optycznie mniejsza. Ponadto na szkle satynowym zabrudzenia są mniej widoczne.
  • Szkło barwione w masie – uzyskiwane jest poprzez dodanie barwników na etapie topienia szkła. Dzięki temu możemy uzyskać taflę o zabarwieniu brązowym, grafitowym, zielonym lub niebieskim, charakteryzującą się niską refleksyjnością oraz tłumiącą i chłonącą światło oraz ciepło.
  • Szkło piaskowane – czyli szkło poddawane mechanicznej obróbce w procesie piaskowania w celu uzyskania na nim dowolnego wzoru. Możliwe jest wykonywanie wzorów na indywidualne zamówienie, co znacząco podnosi wartość dekoracyjną takiej szyby – wzór nie musi pokrywać całej powierzchni szyby. Szkło jest bardzo estetyczne, może stanowić świetne dopełnienie stylistyki łazienki, a przy tym zapewnia duży poziom intymności podczas brania prysznica. Tak samo jak szkło satynowe może jednak wpływać na optyczne skurczenie się łazienki, a mycie go od strony pokrytej piaskowanym wzorem może być trudniejsze.

Co wybrać?

Jak widać rodzaje szkła różnią się między sobą w znaczącym stopniu. Co brać pod uwagę przy wyborze? Przede wszystkim wielkość łazienki. Do małych pomieszczeń zalecane są szkła przejrzyste, ewentualnie piaskowane – szkło satynowe lub barwione w masie sprawi, że łazienka optycznie zmniejszy się. Warto również brać pod uwagę widoczność zanieczyszczeń. Szkła o niskiej transparencji brudzą się co prawda w takim samym stopniu co przejrzyste, jednak zabrudzenia są na nich mniej widoczne – jest to istotne jeśli zależy nam na zachowaniu wysokiej estetyki łazienki, ale nie możemy sobie pozwolić na bardzo skrupulatne sprzątanie.