słupki ogrodzeniowe
28 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać słupki do ogrodzenia?

Dobór odpowiednich słupków jest zależny od wielu czynników, które mają wpływ na budowę i parametry ogrodzenia. Dlatego przed podjęciem decyzji, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z charakterystyką gruntu, na którym docelowo ma stanąć ogrodzenie. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ inne rozwiązania konstrukcyjne stosuje się na gruntach grząskich, a inne na gruntach twardych.

Słupki do ogrodzenia – na co zwrócić uwagę?

Jednym z pierwszych problemów osób, które decydują się na zakup słupków do ogrodzenia, jest pytanie: jak długie powinny być słupki? Tutaj odpowiedź uzależniona jest od kilku czynników. Pierwszym z nich jest obecność podmurówki. Jeśli się na nią decydujemy, to do długości paneli lub siatki należy dodać dodatkowo 25-30 cm (czyli tyle, ile zajmuje podmurówka). Warto się na tę metodę zdecydować w momencie, gdy grunt charakteryzuje się niską twardością i ogrodzenie mogłoby się przesuwać lub tracić pion.

W momencie, gdy słupki będą wkopywane bezpośrednio w ziemię, to w większości przypadków dodaje się 1 m do długości paneli lub siatki. W ten sposób mamy gwarancję, że ogrodzenie jest prawidłowo zamontowane w gruncie i nie będzie się przesuwać nawet w przypadku silnych wiatrów lub ulewnych deszczy.

Słupki ogrodzeniowe dzielą się na dwa rodzaje: panelowe i siatkowe. Ich nazwy wskazują zastosowanie, choć w przypadku siatek ogrodzeniowych potrzebne są jeszcze słupki podporowe. Są to tzw. słupki startowe, narożne i pośrednie – na nich montowane są napinacze do siatki, dzięki czemu konstrukcja zwiększa swoją sztywność i wytrzymałość.

Produkcją i dystrybucją systemów ogrodzeniowych w województwie lubelskim zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Diilmet.

Słupki stalowe czy ocynkowane do ogrodzeń z siatki?

W przypadku decyzji, jaki rodzaj słupków wybrać do ogrodzenia z siatki, w dużej mierze rozwiązaniem jest sam rodzaj siatki. Słupki ocynkowane są produktem bardziej uniwersalnym, który nadaje się zarówno do małych, jak i dużych ogrodzeń. Dodatkowo warstwa cynku, którą pokryte są słupki, zabezpiecza je przed korozją.

Słupki stalowe cechuje większa waga i wytrzymałość. Stosowane są przede wszystkim do siatek o grubości 2,0 mm. Dlatego znacznie częściej wykorzystywane są w przypadku ogrodzeń wysokich niż małych płotów (np. w ogrodach działkowych).

Obydwa rodzaje słupków posiadają również specjalne zabezpieczenia. W miejscu cięcia nie ma warstwy antykorozyjnej, dlatego jest to miejsce szczególnie narażone na niszczenie. Słupki ocynkowane zabezpieczane są zaślepka, natomiast słupki stalowe mają przyspawany daszek.