26 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać rozmiar firan i zasłon?

Firany i zasłony to jeden z najważniejszych elementów wystroju każdego wnętrza. Bez względu na to, czy ma mieć klasyczny, eklektyczny czy bardziej nowoczesny charakter. Odpowiednio dobrane firany są w stanie nie tylko upiększyć okno, ale przede wszystkim odmienić styl całego pokoju. Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu rozmiaru, żeby efekt był jak najlepszy? Jak oszacować długość potrzebnego materiału?

Nie każdy z nas decyduje się na zakup gotowych firan. Coraz więcej właścicieli mieszkań woli samodzielnie wybrać rodzaj, kolorystykę i wzór materiału i z niego dopiero wykonać firanę. Jest to trochę bardziej pracochłonna metoda, ale daje gwarancję, że otrzymany produkt będzie niepowtarzalny i dokładnie taki, o jakim marzyliśmy. Jeśli zależy nam na idealnym efekcie, to dobrze jest zlecić szycie firan specjalistom. Samo pobieranie miary może przynieść nam wiele problemów. Uszycie firany z materiału też nie jest najprostsze, jeśli nie mamy doświadczenia i umiejętności manualnych.

Kupując materiał na nowe firany lub zasłony, bardzo często zastanawiamy się, jaki rozmiar zamówić. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych jest wiele różnorodnych modeli, co nie ułatwia podjęcia ostatecznej decyzji. Na szczęście są pewne zasady, którymi warto się kierować. Poznaj opinię eksperta!

Dopasowanie firan i zasłon do wystroju wnętrza jest najprostsze, gdy sugerujemy się wymiarami okna, a także stylem całego pomieszczenia. Warto podkreślić, że choć ramy okien zazwyczaj dostępne są w kilku klasycznych rozmiarach, to w polskich domach coraz częściej można spotkać okna o nietypowych rozmiarach, wykonane według specjalnego projektu. W takim przypadku dopasowanie optymalnego rozmiaru firany i zasłony może być jeszcze trudniejsze – podkreśla specjalista ds. sprzedaży produktu z firmy Firany Marzeń.

Długość firan i zasłon – pobieranie wymiaru

Przed zakupem firany i zasłony należy własnoręcznie wymierzyć okna, a konkretnie ramę okienną. Pierwszym krokiem jest zmierzenie odległości między karniszem a dolną krawędzią ramy okiennej. Drugim krokiem jest dodanie do otrzymanego wyniku 10 cm. W efekcie otrzymamy długość, jaką powinniśmy wybrać, jeśli chcemy, żeby nasza aranżacja okienna prezentowała się estetycznie i lekko. 

Zdecydowanie za długa klasyczna firana lub zasłona mogłaby stwarzać efekt „ciężkości” całej aranżacji, a to zniszczyłoby nawet najpiękniejszą koncepcję. Co prawda aktualnie bardzo modne są także firany spoczywające na podłodze, jednak takie rozwiązanie z przyczyn czysto praktycznych nie sprawdzi się w każdym mieszkaniu i dobrze wygląda tylko w dużych pomieszczeniach.

Jaką szerokość powinny mieć firany lub zasłony?

Dobranie odpowiedniej długości to jeszcze nie wszystko. Istotna jest także szerokość. Aby móc poznać optymalny wymiar, należy zmierzyć długość karnisza i w przypadku firany dodać do niego 10 cm, a zasłony – 15 do 20 cm. Ten zapas tkaniny jest niezbędny do wykonania drapowań, zakładek czy podwiązania zasłony.