Płytki łazienkowe
7 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać płytki do łazienki? 

Położenie płytek łazienkowych nie jest łatwym zadaniem. Zanim jednak przejdzie się do pracy nad wykończeniem pomieszczenia, należy wybrać właściwy materiał. Oprócz koloru, wzoru i kształtu liczą się tutaj różnorodne parametry, które świadczą o jakości i wytrzymałości danego rozwiązania. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę podczas swoich poszukiwań?

Remont czy urządzanie wnętrza od podstaw mogą generować sporo stresu. Zarówno kwestie decyzyjne, jak i faktyczna praca fachowców wiążą się ze sporą presją na domownikach – trzeba przyzwyczaić się do wszechobecnego kurzu, a także ciągłego wiercenia oraz pukania. Jeden z wyborów, jakie należy wtedy podjąć dotyczy płytek łazienkowych. Warto tu uwzględnić kilka aspektów użytkowania materiału, czyli: łatwość pielęgnacji, estetykę i odporność na warunki panujące w pomieszczeniu, takie jak np. obecność wilgoci.

O czym należy pamiętać, kupując płytki łazienkowe? 

Do kluczowych parametrów kafli należy stopień nasiąkliwości. Nie mogą absorbować wody – w przeciwnej sytuacji płytki łazienkowe może szybko ulec zniszczeniu. Przyjmuje się zatem, że wartość wspomnianej specyfikacji musi maksymalnie wynosić: do 6% w przypadku podłogi i 10% w pokryciu ściany. Należy też sprawdzić, czy wybrane rozwiązanie jest antypoślizgowe, aby uniknąć ewentualnego upadku po prysznicu i to, czy charakteryzuje się właściwą klasą ścieralności (im wyższa, tym większa wytrzymałość na eksploatację).

Istotne znaczenie przypisuje się również materiałowi zastosowanemu przy produkcji kafelków. Wyróżnia się: gres, glazurę, terakotę oraz cotto. Część z tych opcji sprawdza się zarówno w roli podłogi, jak i naściennego pokrycia, a część – tylko jako jedno lub drugie. W dalszej kolejności kładzie się nacisk na walory estetyczne. Warto pamiętać, że istotny wpływ na końcowy efekt ma nie tylko barwa czy motyw, ale także kształt oraz wielkość płytek łazienkowych. Ciekawe propozycje pod tym względem znajdują się w ofercie firmy Płytkownia z Białegostoku.

Wybór płytek łazienkowych a aranżacja pomieszczenia 

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego koloru czy wzoru, można sobie zwizualizować przyszły wygląd toalety. Warto przeanalizować to, czy preferowane barwy na pewno będą do siebie pasować, żeby ostateczny wystrój nie przyniósł rozczarowania. Znaczącą rolę odgrywa także rozmiar płytek łazienkowych – mniejsze dobrze się sprawdzą do zabudowy wanny lub wykończenia ściany przy bezkabinowym prysznicu, a większe zwykle przeznacza się na resztę pomieszczenia. Zaleca się też przyjrzenie innym niż standardowym kształtom.