balustrada balkonowa
6 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać odpowiednie balustrady zewnętrzne?

Wybór balustrad zewnętrznych to decyzja na wiele lat. Dlatego też warto poświecić czas na zapoznanie się z podstawowymi zasadami doboru barierek. Producenci posiadają bardzo bogatą ofertę pod względem kształtu, materiału. Z jakiej oferty najlepiej skorzystać? Jaki materiał zastosować, by cieszyć się pięknym wyglądem i funkcjonalnością zakupionego modelu?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze balustrady? 

Chcesz zlecić wykonanie balustrad zewnętrznych i nie wiesz, od czego zacząć? W tym celu warto skorzystać z oferty m.in. firmy J.H Ślusarstwo w Tychach. Sprawdzeni producenci gwarantują konkurencyjne ceny oraz wysoką jakość.

Decydując się na zrobienie balustrady zewnętrznej, zastanów się, co powinno być dla Ciebie priorytetem w wyborze barierek. Powinny być one dopasowane do estetyki budynku oraz typu miejsca. Zwróć uwagę na:

  • materiał – na balustrady zewnętrzne wpływ mają czynniki atmosferyczne, dlatego musisz zastanowić się nad rodzajem materiału. Sprawdzą się tu balustrady wykonane ze stali nierdzewnej oraz ze szkła hartowanego,
  • kształt balkonu lub tarasu – sprawdź, czy konieczne jest odpowiednie wygięcie balustrady, pasujące do obiektu,
  • proporcje – istotny jest rozstaw szczebli oraz ich wielkość. Balustrada musi też zapewniać bezpieczeństwo,
  • ciężar – balustrady mogą być lekkie lub ciężkie. W przypadku balkonu bez podparcia musisz wybrać konstrukcję o niższym ciężarze,
  • łatwość w utrzymaniu – wybór odpowiedniego materiału zweryfikuje, ile pracy będziesz poświęcać na estetyczne utrzymanie stanu balustrady. Drewno pochłania wilgoć i jego czyszczenie może być trudne. Najłatwiejsze w utrzymaniu są barierki wykonane ze stali nierdzewnej.

Dopasowanie balustrady do budynku 

Wybierając balustradę na balkon lub taras, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Powinieneś mieć na uwadze styl, wielkość oraz przeznaczenie obiektu. W budynkach nowoczesnych sprawdzą się barierki wykonane ze stali nierdzewnej z dodatkiem szkła hartowanego. Drewniane pasują do stylu rustykalnego. W przypadku budynków wielorodzinnych ważne jest do stylistyczne dopasowanie wszystkich balkonów. Balustrady powinny współgrać z całym wyposażeniem tarasu. Muszą też być spójne z kolorystyką, proporcjami oraz materiałem, z których są wykonane okna i drzwi.

Jeżeli masz mały balkon, to barierki powinny być wykonane z cieńszych materiałów. Zastanów się nad możliwością zastosowania modeli z aluminium lub szkła.