pompa ciepła
8 kwietnia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać odpowiednią moc pompy ciepła?

Wybierając pompę ciepła, warto kierować się jej najważniejszymi parametrami. Jednym z nich jest moc urządzenia. Jej prawidłowym dobór zapewni Ci maksymalny komfort cieplny i sprawi, że pompa będzie działała sprawnie i wydajnie przez długi czas. Odpowiednio dobrana moc urządzenia przekłada się też na niski koszt eksploatacji i szybki zwrot inwestycji. Co wziąć pod uwagę przy wyborze mocy pompy ciepła?

Zapotrzebowanie na ciepło

Jeśli zastanawiasz się jak właściwie dobrać moc pompy, warto wiedzieć jakie dane określające zapotrzebowanie budynku na ciepło wziąć pod uwagę. Pracownicy firmy Brinstal doradzają, aby kierować się:

  • średnimi temperaturami,
  • powierzchnią budynku,
  • jego zapotrzebowaniem na moc cieplną,
  • średnim rocznym zużyciem wody,
  • rodzajem odbiornika ciepła.

Odpowiednio dobrana moc pompy ciepła może ogrzać zarówno budynki o niewielkiej powierzchni, jak i ogromne hale. Należy jednak pamiętać, że urządzenie powinno być dobrane do powierzchni całego obiektu, a nie tylko ogrzewanych pomieszczeń. Chodzi tu głównie o straty ciepła.

Kolejnym ważnym kryterium wyboru jest zapotrzebowanie na moc grzewczą. Im lepsze właściwości termoizolacyjne ma budynek, tym niższa moc grzewcza wystarczy do jego ogrzania. Musisz zastanowić się także nad tym, czy pompa ciepła będzie służyła także do ogrzewania wody użytkowej.

Rodzaj odbiornika

Odbiorniki ciepła stosowane w budynkach dzielą się na wysoko i niskotemperaturowe. Decydując się na pompę ciepła, możesz zastosować zarówno jedne, jak i drugie. Wybór odbiornika uzależniony jest nie tylko od mocy pompy, ale także jej typu. System grzewczy, który wiąże się z pojęciem tzw. dolnego i górnego źródła ciepła dobrze współpracuje zarówno z tradycyjnymi grzejnikami, jak i ogrzewaniem podłogowym. W przypadku drugiego rodzaju odbiornika pompa jest jednak zdecydowanie bardziej wydajna. Specyfika jej funkcjonowania sprawia, że lepiej radzi sobie z odbiornikami niskotemperaturowymi. W ich przypadku moc pompy ciepła może być zatem niższa.

Minimalna temperatura wody grzewczej dla ogrzewania podłogowego lub ściennego (odbiorników niskotemperaturowych) wynosi 35-45°C, dla grzejników zaś około 55°C. Zbyt mała moc pompy w przypadku odbiorników wysokotemperaturowych nie zapewni zatem pełnego komfortu cieplnego. Sprawdzi się ona zatem tylko wtedy, gdy na zewnątrz będą panowały średnie temperatury. Pompa ciepła ze zbyt małą mocą potrzebuje także więcej energii elektrycznej do pracy, co przekłada się na wyższe rachunki. Urządzenie będzie także szybciej się zużywać.