moc instalacji fotowoltaicznej
3 sierpnia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika cieszą się coraz większą popularnością. Właściciele zarówno domów, jak i firm, decydują się na jej montaż głównie z uwagi na stale rosnące ceny za energię elektryczną, ale nie tylko – wpływa na to także wzrastająca z roku na rok świadomość ekologiczna społeczeństwa. Przed podjęciem decyzji o inwestycji należy jednak odpowiednio dobrać moc instalacji fotowoltaicznej. Jak to zrobić? Podpowiadamy w artykule!

Roczne zużycie energii w gospodarstwie domowym – ile wynosi?

Zakup instalacji fotowoltaicznej to sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Aspekt ekologiczny nie jest jednak jedyną zaletą inwestycji – pozwala ona bowiem na uniezależnienie się od dostaw prądu z zewnątrz, a co za tym idzie, także od wysokich opłat. O jej wydajności i efektywności działania decyduje jednak prawidłowy dobór mocy: zbyt duża stanowi zbędne obciążenie finansowe, natomiast zbyt mała często nie wystarcza na zasilenie całego budynku.

Pierwszym krokiem do tego, aby prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej, jest przeanalizowanie rocznego zużycia energii elektrycznej. Jak mówi ekspert z firmy GrantON:

Podczas obliczania rocznego zużycia energii w gospodarstwie domowym należy wziąć uwagę rachunki za prąd i zsumować jej wartości z minionych 12 miesięcy. Ważne jest także uwzględnienie planowanych zmian w jej zapotrzebowaniu, które mogą dotyczyć np. nabycia nowych, energochłonnych urządzeń lub wymiany systemu ogrzewania.

Jak prawidłowo obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Na każde zużyte 1000 kWh energii rocznie 1,2 kW mocy (w przypadku elektrowni o mocy powyżej 10 kW – 1,4 kW). Otrzymana wartość powinna być następnie podzielona przez szacowaną produkcję energii z fotowoltaiki. Np. jeśli roczne zużycie prądu wynosi 4000 kWh, a szacowana produkcja energii z instalacji fotowoltaicznej to 1000 kWh na 1 kW, moc powinna wynosić 4,8 kW (4000 kWh *1,2 kW/1000 kWh).

Warto pamiętać o tym, że podane wyżej wartości są jedynie szacunkami. Aby mieć pewność, warto zasięgnąć porady specjalistów – sprzedaż i instalację fotowoltaiki dla domu w Łowiczu oferuje firma GrantOn, która dodatkowo służy profesjonalnym doradztwem w wyborze odpowiedniej mocy.

Ponadto na ilość wytwarzanej przez instalację energii wpływa także m.in. położenie paneli, kąt nachylenia oraz konstrukcja dachu, a także zacienienia. Na etapie planowania budowy domu, kiedy nie istnieje możliwość na to, aby obliczyć zapotrzebowanie energetyczne na podstawie rachunków, należy wziąć pod uwagę liczbę domowników, wybrany sposób ogrzewania czy ilość i rodzaje urządzeń elektrycznych.

Dobór odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej nie zawsze jest prosty. Najlepszym sposobem na to, aby uniknąć zbędnych komplikacji, jest skorzystanie z profesjonalnej rady osób, które znają temat energii słonecznej jak własną kieszeń.