Zakup mieszkania
14 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać metraż mieszkania do osobistego zapotrzebowania? 

Metraż mieszkania stanowi jedno z najważniejszych kryteriów wyboru nieruchomości. Inna powierzchnia sprawdzi się w przypadku lokalu dla singla, inna w przypadku pary, a jeszcze innej potrzebować będzie rodzina z gromadką dzieci. Kluczem do sukcesu jest tutaj właściwy dobór metrażu mieszkania do indywidualnych potrzeb. Przyjrzyjmy się dwóm podstawowym czynnikom, które mają wpływ na wybór powierzchni użytkowej mieszkania: liczbie lokatorów oraz ich stylowi życia.

Metraż mieszkania a liczba lokatorów

Wielkość mieszkania ma duży wpływ na komfort życia jego lokatorów. Zbyt mała przestrzeń utrudnia codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza jeśli lokal zamieszkuje kilka osób. Dlatego też planując zakup mieszkania, warto uwzględnić liczbę mieszkańców. Jako że jest to inwestycja na lata, dobrze jest wziąć pod uwagę nie tylko aktualną sytuację, ale także plany na przyszłość – powiększenie rodziny, zamieszkanie z partnerem czy też wynajmowanie pokoju współlokatorom.

Przyjmuje się, że lokale o powierzchni do 30 m2 nadają się przede wszystkim dla singli. Pary powinny wybrać mieszkania nieco większe. Powierzchnia około 45 m2 zapewni wystarczającą przestrzeń do codziennego funkcjonowania dla dwóch osób.

Doradca z firmy Gryf Development zajmującej się sprzedażą nowych mieszkań w Szczecinie informuje: rodziny z dziećmi wybierają zazwyczaj nieruchomości o metrażu powyżej 50 metrów kwadratowych. Dokładna powierzchnia zależna jest od liczby pociech oraz możliwości finansowych inwestorów. Przy dwójce dzieci sprawdzi się lokal o powierzchni 60-70 m2. Wielodzietne rodziny powinny natomiast zastanowić się nad mieszkaniami o odpowiednio większym metrażu.

Czy styl życia ma znaczenie przy wyborze metrażu mieszkania?

Wybór wielkości mieszkania powinien uwzględniać także prowadzony styl życia. Analizując sprzedaż nowych mieszkań w Szczecinie można zauważyć, że coraz więcej osób przewiduje możliwość pracy zdalnej, co wiąże się z koniecznością zorganizowania własnego miejsca pracy. Duże znaczenie ma także to, jakie aktywności w wolnym czasie podejmują mieszkańcy nieruchomości. Miłośnicy fitnessu czy jogi docenią z pewnością dodatkową przestrzeń, umożliwiającą wykonywanie ćwiczeń w zaciszu własnego domu. Osoby prowadzące towarzyski tryb życia powinny natomiast przewidzieć przestrzeń sprzyjającą organizowaniu spotkań.

Wybierając metraż mieszkania, warto uwzględnić zarówno liczbę mieszkańców, jak i ich tryb życia. Przewidując wystarczającą przestrzeń dla każdego lokatora, można zapewnić wszystkim komfort mieszkania i uniknąć w przyszłości niepotrzebnych konfliktów.