meble-do-sypialni
3 września 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać meble do sypialni?

Urządzenie sypialni to zadanie wymagające nie lada umiejętności i kreatywności. Nie chodzi tylko o to, żeby wstawić tam łóżko i inne meble – ważne jest dobranie ich i rozstawienie w taki sposób, żeby tworzyły one zgraną całość zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności oraz komfortu. W końcu od tego, jak urządzimy sypialnię będzie zależeć jakość naszego wypoczynku.

Wielkość pokoju a wielkość mebli

Najważniejszą kwestią przy doborze mebli do jakiegokolwiek pokoju, jest wielkość dostępnej powierzchni – im większe pomieszczenie, tym większe meble możemy do niego wstawić. Umieszczanie w sypialni podwójnego, królewskiego łoża, które zajmie 4/5 wolnego miejsca nie jest najlepszym pomysłem – nie tylko nie zostawimy sobie przestrzeni na inne meble, ale samo korzystania z łóżka, wstawanie i kładzenie się spać czy zmiana pościeli będzie po prostu niewygodna. Z drugiej strony pamiętajmy również o swoich potrzebach – łóżko, w którym ledwo się mieścimy będzie równie złym wyborem. Oczywiście, urządzanie sypialni zaczynamy od wyboru odpowiedniego łóżka, które jest centralnym, najważniejszym meblem – dopiero później dobieramy pozostałe meble, takie jak szafa, szafki nocne, komoda, toaletka oraz pozostałe sprzęty.

Estetyka sypialni

To, w jakim stylu urządzimy naszą sypialnie zależy od naszych upodobań. Generalnie uważa się, że sypialnia powinna być utrzymana w kolorach ciepłych i bardzo stonowanych – unikajmy w niej jaskrawej czerwieni, żółci czy błękitów, zamiast tego lepiej postawić na lekkie beże, brązy, szarości. Dlaczego? Ponieważ kolory mogą wpływać na nasz nastrój. Jasna, energiczna kolorystyka będzie nas pobudzać i prze to utrudniać zaśnięcie. Pod kątem kolorystyki sypiali dobieramy meble, unikając przy tym zbytnich kontrastów. Oczywiście poszczególne meble powinni pasować nie tylko do kolorów sypialni, ale również do siebie nawzajem. Idealnym rozwiązaniem będą zestawy, takie jak te dostępne w ofercie firmy Meblar – wybierając je mamy pewność, że wszystkie meble pasują do siebie pod względem stylu.

Dla kogo meble?

Wybierając meble nie możemy nie wziąć pod uwagę tego, kto będzie z nich korzystał – my sami, czy może nasze dziecko? Pamiętajmy, że sypialnia dla 8-latka powinna być utrzymana w innym tonie i zapewniać inny poziom swobody, niż pokój dla prawie dorosłego młodego człowieka. Nastolatkowe są dużo bardziej wrażliwy na swoje otoczenie i mają wyższe wymagania, dlatego zakup mebli do ich sypialni najlepiej konsultować z nimi samymi, wciąż jednak pamiętając o ograniczeniach przestrzeni, wymogach funkcjonalności oraz estetyki.