Parapety kamienne
1 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać materiał na parapety zewnętrzne?

Wybierając materiał na parapety zewnętrzne, należy pamiętać, że jest to element budynku szczególnie narażony na działanie niesprzyjających czynników. Przede wszystkim ze względu na występowanie w Polsce czterech pór roku, warto mieć na uwadze wysoką amplitudę rocznych temperatur – od ujemnych zimą po upały w okresie letnim. Do tego dochodzi obciążenie śniegiem, promieniowanie słoneczne oraz uszkodzenia mechaniczne związane z użytkowaniem parapetu.

Kamienne parapety zewnętrzne – czy to dobry pomysł?

Kamienne parapety wielu osobom kojarzą się z tymi, które znajdują się wewnątrz obiektów. Mają one przede wszystkim świetne właściwości wizualne, dzięki czemu sprawdzają się w formie dekoracji. Ogromną zaletą kamienia naturalnego jest jednak jego wytrzymałość, dzięki czemu równie dobrze mogą zostać one wykorzystane do budowy parapetów zewnętrznych.

W przeciwieństwie do materiałów barwiony przy pomocy pigmentów kamienie naturalne cechuje wysoka wytrzymałość na odbarwienia związane z działaniem promieni słonecznych. Dlatego wiele osób decyduje się na ich zamontowanie od południowej i południowo-zachodniej strony domu, gdzie ekspozycja na światło jest najdłuższa. Co więcej, zwarta budowa kamienia sprawia, że w jego strukturze nie odkładają się zanieczyszczenia, które z upływem czasu również przyczyniają się do zmiany koloru.

Parapety z kamieni naturalnych, takich jak: granit czy marmur – mają również świetne właściwości fizyczne, które gwarantują im wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej dochodzi do zarysowań parapetów w wyniku ustawiania na nich różnych przedmiotów np. doniczek z kwiatami. W przypadku parapetów z kamienia to żaden problem.

Sprzedażą i montażem parapetów z kamienia zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak ECOSTONE z Łazów.

Kamienne parapety zewnętrzne – prosta elegancja

Wskazując na korzyści, jakie niesie ze sobą zamontowanie parapetów zewnętrznych z kamienia naturalnego, warto również wskazać o ich właściwościach autoprezentacyjnych. Ten rodzaj materiału jest niezwykle elegancki sam w sobie i nie wymaga dodatków w celu podniesienia jego wartości wizualnych. Dodatkowo kamienie naturalne cechuje wysoka różnorodność zarówno kolorystyczna, jak i związana z jego wzorami. Dlatego są niezwykle łatwe w aranżacji i nadają się do wszystkich rodzajów obiektów: do mieszkań, domów, domków działkowych czy firm.

Kamienie naturalne są też niezwykle trwałe i zachowują swój piękny wygląd przez lata, czego nie można powiedzieć o materiałach, które są sztucznie barwione. Poza tym wykonane z nich parapety są łatwe w pielęgnacji.