Leżaczek dla dziecka
29 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać leżaczek dla dziecka? 

Leżaczek dla dziecka to przydatne akcesorium, które ułatwia życie wielu rodzicom. Używany rozsądnie stanowi świetną alternatywę dla kołyski, ponieważ można go łatwo przenosić i ustawiać tak, by mieć malucha zawsze na oku. Większość niemowląt, nawet tych „nieodkładalnych”, chętnie spędza w nim czas, pozwalając opiekunom, choć na chwilę zająć się innymi rzeczami. Wybór leżaczków jest ogromny – czym się zatem kierować podczas zakupów?

Na co zwracać uwagę, by wybrać bezpieczny leżaczek? 

Dobry leżaczek musi być przede wszystkim bezpieczny. Trzeba wziąć tutaj pod uwagę dwie istotne kwestie – czy dziecko z niego nie wypadnie i czy jest skonstruowany tak, by nie zaburzał rozwoju fizycznego malucha. Po pierwsze ważne są więc solidne pasy, którymi można przypiąć niemowlę, oraz rozmiar bujaczka. Powinien być on na tyle długi, by główka, łokcie ani stopy dziecka nie wystawały poza jego obrys. Po drugie, godne polecenia są leżaczki z regulacją oparcia, niewymuszające zbyt wcześnie pionowej pozycji małego dziecka. Zdaniem fizjoterapeutów nawet w najlepszym bujaczku maluch nie powinien jednak leżeć zbyt długo, ani w nim spać. Dla prawidłowego rozwoju ważna jest swoboda ruchu, jaką zapewnia pobyt na macie czy podłodze.

Przydatne funkcje i cechy bujaczków 

Leżaczki i bujaczki mają obecnie mnóstwo opcjonalnych funkcji. Należą do nich płozy i inne konstrukcje pozwalające na kołysanie, elektryczne silniczki odpowiadające za wibracje, huśtanie w różnych prędkościach, odtwarzanie melodii, pałąki z zabawkami… Wybór zależy od potrzeb dziecka, czasu, jaki będzie spędzało w leżaczku, oraz innych akcesoriów, które są już w domu.

Kołysanie i łagodne huśtanie działa uspokajająco na większość maluchów, warto więc mieć taką opcję i korzystać z niej w razie potrzeby. W sezonie letnim przydać może się natomiast moskitiera chroniąca przed owadami.

Praktyczne cechy, jakimi powinien odznaczać się dobry bujaczek, to zdejmowany pokrowiec, który można prać w pralce, uszyty z wysokiej jakości, przepuszczającej powietrze tkaniny. Dla rodziców, którzy często wyjeżdżają z dzieckiem, ważna będzie możliwość wygodnego złożenia leżaczka, by móc zabrać go ze sobą.

A może leżaczek wielofunkcyjny? 

Praktycznym rozwiązaniem dla osób kompletujących wyprawkę będzie leżaczek wielofunkcyjny – godne polecenia modele znajdziemy m.in. w Sklepie Michałek z akcesoriami dla dzieci. Jeden sprzęt pełni wówczas rolę leżaczka, bujaczka, kołyski, krzesełka do karmienia, a nawet łóżeczka. To ogromna oszczędność miejsca i świetna opcja na wszelkie podróże z dzieckiem.