2 sierpnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać kolor dywanu? Porady i wskazówki

Dywany bardzo często są jednymi z najważniejszych elementów aranżacji wnętrz w prywatnych domach i mieszkaniach. Żeby dywan mógł jednak pełnić swoje funkcje i stać się kluczowym elementem wystroju, powinien być dobrze dobrany do innych znajdujących się w danym pomieszczeniu elementów umeblowania oraz elementów dekoracyjnych. Prawidłowo dobrany dywan sprawi, że wnętrze uzyska spójną aranżację, zostanie nieco wyciszone i jednocześnie stanie się o wiele bardziej przytulne. W artykule podpowiadamy, na co należy zwracać szczególną uwagę wybierając kolor dywanu do wnętrza.

Dlaczego dobór dywanu o odpowiednim kolorze jest tak bardzo ważny?

Ponieważ tylko wtedy zakupiony dywan będzie mógł dobrze pełnić także funkcję dekoracyjną. Żeby to było możliwe dywan musi pasować do innych elementów wystroju i nie może pozostawać do nich w wyraźnej, niezaplanowanej opozycji. Z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, dobór koloru dywanu tak naprawdę powinno się odłożyć do momentu,  w którym w danym pomieszczeniu będziemy już mieli wybranych większość elementów umeblowania i większość elementów dekoracyjnych. Na pewno wybór koloru dywanu nie powinien być dokonany przed wybraniem kolorów ścian oraz koloru podłogi. Niezwykle ważne będzie również to, żeby dywan pasował wizualnie do koloru i stylu umieszczonych w pomieszczeniu mebli. Inne (mniejsze) umieszczone w danym pomieszczeniu elementy dekoracyjne nie będą już tak bardzo ważne, ponieważ je także zazwyczaj dobieramy do innych elementów aranżacji.

Podstawowe zasady dotyczące doboru koloru dywanu do innych elementów aranżacji

Wybierając kolor dywanu do swojego domu powinnyśmy brać pod uwagę kilka podstawowych zasad opisujących to, jakie funkcje będzie pełnił dywan w odpowiedniej kolorystyce. Ogólnych zasad dotyczących wyboru koloru dywanu jest sporo, najważniejsze z nich to:

  • Unikaj dywanów  jasnej kolorystyce w miejscach o dużej intensywności ruchu, m.in. w korytarzach czy w przedpokoju. Na jasnym dywanie bardzo szybko będzie bowiem widać ślady zabrudzeń.
  • Jeżeli zależy nam na tym, żeby umieszczony na podłodze niewielki dywan się wyróżniał, wtedy należy jego kolor dobrać kontrastowo do odcienia podłogi. Na jasnej podłodze będzie lepiej się wyróżniał dywan ciemny, natomiast na ciemnej podłodze – dywan jasny.
  • Dobór koloru dywanu do kolorów ścian czy podłogi nie zawsze musi być jednostronny. Mając większą odwagę w stylizacji wnętrz, można się zdecydować na zastosowanie kontrastowych barw dywanów, które będą po przeciwległej stronie niż inne umieszczone w pokoju kolory. Kontrastowe zestawienia kolorów to np. kolor żółty i fioletowy, czerwony i zielony oraz pomarańczowy i niebieski.
  • Ciekawym rozwiązaniem może być także dobranie koloru dywanu, który będzie o kilka odcieni jaśniejszy lub ciemniejszy od kolorów ścian.

Jak dodaje nasz rozmówca, doradca klientów z Hurtowni dywanów i wykładzin Kamix w Tychach:

Ważna przy doborze koloru dywanu będzie także ogólna zasada mówiąca o tym, że dywany w jasnej kolorystyce są w stanie optycznie powiększyć przestrzeń, natomiast dywany w ciemnych kolorach ją optycznie zmniejszają. Tym rozróżnieniem często można ciekawie zagrać przy urządzaniu pokoju, powiększając małe wnętrza poprzez umieszczenie na podłodze jasnego dywanu lub np. rozdzielając we wnętrzu za pomocą ciemniejszego, wyrazistego dywanu np. strefę wypoczynkową w salonie.

Jak dobrać kolor dywanu do rodzaju i koloru mebli?

Ważne przy doborze koloru dywanu jest kolorystyka i styl umieszczonych w danym wnętrzu mebli. Najwięcej możliwości mamy przy doborze koloru dywanu do jasnych mebli, przede wszystkim do mebli białych, które w ostatnich latach są coraz częściej stosowane. Dywany w jasnych kolorach przy takich meblach jeszcze bardziej powiększą optycznie przestrzeń i sprawią, że cała aranżacja będzie bardziej spójna. Bardzo dobrze przy takich meblach wyglądają też jednak np. dywany z geometrycznymi wzorami, które wtedy przejmują na siebie główną funkcję dekoracyjną.

Przy ciemnej kolorystyce mebli, dobór właściwego koloru lub wzoru dywanu będzie zależał od stylu, w jakim wykonane są meble. Dobrym dopełnieniem ciemnych mebli w nowoczesnej stylistyce będą dywany jasne, np. kremowe lub jasnoszare, zarówno gładkie, jak i z geometrycznymi wzorami. W przypadku masywnych ciemnych mebli, np. w stylu kolonialnym, dobrym dopełnieniem aranżacji wnętrza będzie dywan w stylu orientalnym z geometrycznymi, kolorowymi zdobieniami.