kocyk dla dziecka ze skłonnością do alergii
2 grudnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać kocyk dla dziecka ze skłonnością do alergii?

Alergia to przypadłość, która dotyka coraz większą liczbę osób. U najmłodszych, oprócz typowych objawów – takich, jak wysypka, zatkany nos oraz opuchlizna, pojawiają się reakcje w postaci zaburzenia snu, płaczu oraz rozdrażnienia. Aby uniknąć problemów, trzeba zadbać o to, aby przedmioty znajdujące się w otoczeniu maluchów były bezpieczne i nie wywoływały uczuleń. Dotyczy to zarówno zabawek, jak i ubrań i artykułów pościelowych, w tym kocyków.

Kocyki odgrywają ważną rolę w życiu dzieci, towarzysząc im od momentu narodzin. Rodzice otulają nimi swoją pociechę w łóżeczku, w wózku oraz w foteliku samochodowym. Korzysta się z nich także podczas zajęć w przedszkolu oraz na wycieczkach i piknikach. Aby zapewnić dziecku komfort, przy wyborze artykułów pościelowych nie możemy kierować się wyłącznie ich estetyką i rozmiarami. Istotną rolę odgrywa typ materiału, z jakiego uszyty został kocyk, i jego właściwości. Musimy mieć pewność, że nie narazimy naszej pociechy na ryzyko uczuleń i podrażnień.

Kocyki dla alergików- najbezpieczniejsze materiały

Wybierając kocyki, lepiej stawiać na kocyki wykonane z naturalnych tworzyw. Te sztuczne mogą bowiem przyciągać różnego rodzaju roztocza.

Bardzo dobrym rozwiązaniem będą kocyki wyprodukowane z bawełny w połączeniu z velvetem, wypełnione dodatkowo sylikonową włókniną o działaniu antyalergicznym. Wszystkie te materiały są przyjemne, miękkie w dotyku i zapewniają dzieciom komfort podczas snu. Ich dodatkowym atutem jest to, że są łatwe w pielęgnacji. Kocyki wykonane z bawełny i velvetu doskonale sprawdzą się w okresie jesienno-zimowym.

Popularnym materiałem jest także minky. Na ogół jest to miękki polar lub pluszowa dzianina wykonana w całości z poliestru. Minky wyróżnia się wytłoczonymi kropkami, dzięki którym ma niejednolitą powierzchnię. Materiał ten jest bardzo przyjemny w dotyku i bezpieczny dla skóry dziecka. Mimo że jest sztuczną tkaniną, wykazuje właściwości oddychające i termoizolacyjne. Minky na ogół występuje w połączeniu z innymi materiałami – takimi, jak: bawełna i tradycyjny polar.

Kolejną propozycją są kocyki wykonane z bambusa, które sprawdzą się zwłaszcza w cieplejszych porach roku. Włókno bambusowe posiada korzystne właściwości antyalergiczne, antybakteryjne oraz antygrzybiczne, które sprawiają, że dziecko będzie czuć się w pełni komfortowo. Ważnym atutem tego materiału jest również przewiewność i zdolność do termoregulacji, dzięki której nasza pociecha w gorące letnie dni nie będzie budzić się przegrzana, zaś w zimie nie odczuje chłodu.

Certyfikaty

Z uwagi na coraz większą powszechność reakcji alergicznych u dzieci, tkaniny wykorzystywane do produkcji artykułów pościelowych poddawane są specjalnym testom, głównie pod kątem obecności metali ciężkich i barwników alergennych. Kwestia ta podlega regulacjom prawnym na terenie całej Unii Europejskiej.

Pracownik firmy Skrzynka Beniaminka z Rybnika, specjalizującej się w sprzedaży odzieży i innych artykułów dla dzieci, dodaje: Przy wyborze kocyka warto stawiać na produkty uszyte z tkanin posiadających certyfikat OEKO-TEX 100 klasy 1. Artykuły nim oznaczone zostały przebadane pod kątem ponad 100 kryteriów, które są ważne z punkty widzenia zdrowia dziecka. Dzięki temu rodzice mogą być pewni, że kocyk jest delikatny i przyjemny dla skóry oraz nie narazi ich pociechy na różnego rodzaju reakcje alergiczne.

 Jak dbać o kocyki?

Warto pamiętać, że o kocyki musimy odpowiednio dbać. Powinny być one regularnie prane w w temperaturze co najmniej 40 stopni Celsjusza, z uwagi na to, że roztocza nie są odporne na wysokie temperatury. Po każdym użytkowaniu kocyka zaleca się jego wytrzepanie. W okresie zimowym możemy wystawić go na noc na zewnątrz.