8 grudnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać grzejnik do wielkości pomieszczenia?

O czym pamiętać, dobierając grzejnik do wielkości pomieszczenia? Należy obliczyć zapotrzebowanie cieplne wnętrza. Na tej podstawie można ustalić, jaka moc grzejnika będzie odpowiednia w danym miejscu. Urządzenie powinno gwarantować zapotrzebowanie ciepła pomieszczenia lub je przewyższać. Dlaczego dobór grzejnika należy dobrze przemyśleć? Sprawdź, jak dobrać grzejnik do wielkości pomieszczenia.

Wybór grzejnika a wielkość pomieszczenia

Wybór grzejnika nie jest prostym zadaniem. Urządzenie powinno odpowiadać na potrzeby użytkownika pod względem praktycznym, jak i wizualnym. Dobierając grzejnik, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Wśród nich można wymienić m.in. liczbę okien w pomieszczeniu, izolację cieplną, a także kondygnację budynku. Starsze domy wymagają wprowadzenia grzejników o większej mocy, wynoszącej nawet 200 W/m². Tymczasem nowo wybudowane domy nie potrzebują nawet połowy tej wartości.

Wielkość pomieszczenia jest jednym z najważniejszych czynników, jakie należy wziąć pod uwagę przy doborze grzejnika. Istotną rolę odgrywa określenie wysokości strat ciepła w danym wnętrzu. Nie będzie to problematyczne, jeżeli dysponujesz projektem instalacji centralnego ogrzewania –  można w nim szybko znaleźć odpowiedź na pytanie o straty ciepła. Osoby, które nie mają takiej możliwości, obliczają przybliżoną wartość strat ciepła na podstawie wielkości pomieszczenia. Uznaje się, że na 1 m² straty ciepła wynoszą od 130 do 150  W/m².

Czym skutkuje zły dobór grzejnika?

Dobór grzejnika powinien być dostosowany do potrzeb cieplnych danego pomieszczenia. W tym celu należy obliczyć ich przybliżoną wartość, biorąc pod uwagę wielkość wnętrza, a także jego przeznaczenie i specyfikację. Należy pamiętać, że łazienka ma inne zapotrzebowanie od salonu czy kuchni. Poza tym ważną rolę odgrywa rodzaj ogrzewania, ponieważ trzeba określić, chociażby wysokość temperatury wody wpływającej do grzejnika. Dobór grzejnika do wielkości pomieszczenia nie jest prosty. Właściciele domów muszą wziąć pod uwagę różne aspekty.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj grzejnika wybierzesz, powinieneś zakupić wysokiej jakości urządzenie ze sprawdzonego źródła, np. ze sklepu hydraulicznego TERSAN z Gdańska. Doświadczeni specjaliści udzielą Ci profesjonalnej porady w razie jakichkolwiek wątpliwości. Źle dobrany grzejnik odbije się na codziennym komforcie domowników. Z tego względu do poszukiwań urządzenia warto podejść w rozważny sposób. Nie wahaj się skontaktować z ekspertami, którzy wiedzą, jak szybko i bezproblemowo dobrać grzejnik do pomieszczenia.