grzejnik w łazience
4 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać grzejnik do łazienki?

W łazience, tak jak w każdym innym pomieszczeniu w domu, musi być ciepło. Ma to wpływ głównie na komfort domowników, ale także na to, że nie będzie panowała tam wilgoć, a na ścianach nie pojawi się grzyb. Każdy chce też, aby element grzewczy pasował do stylu łazienki, nie psuł jej wystroju i był wykonany estetycznie. Poza tym musi on też działać wydajnie. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni grzejnik łazienkowy.

Optymalna moc grzejnika w łazience

Grzejniki łazienkowe mają zazwyczaj niższą moc niż inne grzejniki, które znajdują się w budynkach. Wynika to z faktu, że muszą ogrzać mniejszą powierzchnię. Jednak każdy powinien wybrać grzejnik pod kątem tego, jak wygląda i jaki metraż ma jego łazienka. Im większe pomieszczenie, tym większa powinna być moc urządzenia. Dużą mocą powinny odznaczać się również grzejniki, które będą montowane w łazienkach otoczonych przez inne nieogrzewane pokoje.

Przyjmuje się, że do ciepłych mieszkań, na przykład tych w blokach, wybiera się grzejniki o mocy 80 W na 1 m2 powierzchni. Większe łazienki w słabo ocieplonych budynkach muszą być wyposażone w urządzenia o mocy 130 W w przeliczeniu na 1 m2. Odpowiednio duża musi być też moc, jeżeli grzejnik łazienkowy ma także służyć do suszenia ręczników, do czego często wykorzystywane są modele drabinkowe.

Moc grzejnika to jeden z jego najważniejszych parametrów. To od niej zależy, czy w łazience będzie panowała przyjemna temperatura oraz czy będzie można tam suszyć mokre ręczniki. Zbyt mała moc będzie niestety oznaczała konieczność dodatkowego dogrzewania pomieszczenia” – mówi ekspert z firmy KACZUCHA.

Funkcjonalność grzejników łazienkowych

Na rynku jest dostępnych wiele modeli grzejników służących do ogrzewania łazienek. Każdy z nich ma swoje zalety, które mogą zostać wykorzystane w konkretnym pomieszczeniu.

I tak na przykład grzejniki łazienkowe z grzałką elektryczną mogą zapewniać pożądaną temperaturę nawet wtedy, kiedy nie działa centralne ogrzewanie lub gdy w domu aktualnie nie pracuje inny system grzewczy. Grzejniki panelowe zajmują mało miejsca, a dzięki swojej budowie mogą bardzo długo utrzymywać ciepło. Natomiast grzejniki poziome zapewniają optymalną cyrkulację powietrza w otoczeniu. Często można spotkać się z grzejnikami drabinkowymi, które równomiernie ogrzewają pomieszczenie.

Estetyka w łazience

Nowoczesne grzejniki łazienkowe potrafią spełnić oczekiwania nawet największych estetów. Modele dekoracyjne są wykonywane w różnych kolorach, a często mają niezwykle oryginalne kształty. Najczęściej wyróżniają się one modernistycznym, minimalistycznym designem. Jednak bardzo popularne są również modele utrzymane w stylu retro.