Wybor bramy wjazdowej dla posesji
7 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać bramę wjazdową do ogrodzenia?

Wybór bramy wjazdowej zarówno na prywatną posesję, jak i tę należącą do przedsiębiorstwa czy instytucji publicznej ma ogromne znaczenie. Poza ogrodzeniem jest to jeden z ważniejszych elementów zabezpieczenia działki, który pozwala na wjeżdżanie i wyjeżdżanie samochodów. Wszystkie części parkanu powinny tworzyć jedną spójną całość i być przede wszystkim muszą  być wygodne w użytkowaniu. Jak zatem dobrać bramę wjazdową do ogrodzenia?

 

Duże znaczenie ma rodzaj bramy wjazdowej

Do dwóch podstawowych rodzajów bram wjazdowych należy zaliczyć przede wszystkim konstrukcje przesuwne i skrzydłowe. Jedne i drugie są równie chętnie wybierane przez właścicieli posesji. Czym różnią się od siebie i jakie ich modele proponują producenci?

Bramy przesuwne wybierane są najczęściej przez właścicieli posesji o ograniczonej swobodzie ruchów. Ich budowa i działanie pozwalają na bezproblemowe parkowanie samochodu oraz nie zajmują dużo miejsca. Wybór szerokości bramy zależy od właściciela. Jeśli na posesję będą wjeżdżały duże samochody, warto postawić na szerszą konstrukcję. Taka budowa zapewni swobodne poruszanie się użytkownikom po podjeździe. Zakład Ślusarski Mirosław Zblewski proponuje dwa modele bram przesuwnych:

  • samonośne, które działają poprzez przesuwanie na wózkach jezdnych zamontowanych na fundamencie z jednej strony bramy,
  • szynowe, przesuwane po szynie za pomocą specjalnych rolek. W tym przypadku maszyna zamontowana jest na całej szerokości bramy oraz częściowo na ogrodzeniu.

Jeśli chodzi o bramy skrzydłowe, można podzielić je na konstrukcje jedno-, dwu- lub czteroskrzydłowe. Rozwiązanie to sprawdzi się na większych posesjach.

 

Jak dobrać rodzaj bramy do ogrodzenia?

Podczas wyboru bramy wjazdowej trzeba kierować się nie tylko jej funkcjonalnością, ale także estetyką. Ważne jest zatem, aby brama wjazdowa i ogrodzenie stworzyły jedną spójną całość. Jeszcze lepszy efekt daje dopasowanie parkanu i bramy do pozostałych elementów znajdujących się na posesji, na przykład domu czy garażu.

Na wybór bramy wjazdowej najlepiej zdecydować się jeszcze podczas przeglądu ogrodzeń. Dzięki temu będzie można wybrać dokładnie taki model, na jakim zależy właścicielowi posesji. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku wybór ogrodzenia i bramy wjazdowej jako jednej całości. Wiąże się to nie tylko z oszczędnością czasu, ale i pieniędzy. Należy także pamiętać, że cała konstrukcja powinna być jak najlepszym zabezpieczeniem na działki. Brama musi mieć zatem solidne zamknięcie, które będzie działało niezawodnie w każdych warunkach pogodowych.