Bezpieczne balustrady schodowe do domu
7 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobrać balustrady schodowe mając w domu dzieci?

Kiedy w rodzinie pojawiają się dzieci, bardzo często zaczyna się zupełnie inaczej postrzegać wnętrze własnego domu. Nagle okazuje się, że jest on pełen potencjalnych zagrożeń, na które nigdy wcześniej nie zwróciliśmy uwagi. Jednym z niebezpieczniejszych miejsc stają się schody, więc natychmiast rodzi się pytanie, jak odpowiednio je zabezpieczyć? Jak dobrać balustradę schodową z myślą o małych dzieciach?

 

Niebezpieczne balustrady schodowe

Kiedy dorosły człowiek nieposiadający dzieci wybiera balustradę schodową do swojego domu, kieruje się głównie względami praktycznymi i estetycznymi. Już sam fakt, że przy schodach znajdzie się poręcz, wydaje się być wystarczającym zabezpieczeniem. Dla dorosłych domowników i gości zapewne rzeczywiście takim będzie, ale niekoniecznie dla dzieci. Dla maluchów szczególnie niebezpieczne są balustrady:

  • złożone z poziomych szczebli – małego człowieka od razu bierze pokusa, żeby wspinać się po nich na sam szczyt,
  • z pionowych szczebli – jeżeli są od siebie zbyt daleko, istnieje ogromne ryzyko, że malec będzie próbował włożyć między nie głowę,
  • o wystających, ostro zakończonych metalowych zdobieniach – to najprostszy sposób na pokaleczone palce i wielkie rozpacze najmniejszych mieszkańców domu.

Czy w takim razie istnieją jakieś bezpieczne balustrady schodowe? Na szczęście tak!

 

Balustrady schodowe bezpieczne dla dzieci

Mówiąc najogólniej, po bezpiecznych balustradach schodowych dziecko nie może się wspinać, nie może się o nie skaleczyć, a do tego nie zasłaniają mu one widoczności. Okazuje się, że często najlepszym rozwiązaniem są balustrady szklane. Dlaczego?

  • Są gładkie – nie ma obawy, że malec skaleczy się o coś, kiedy ich dotknie.
  • Nie zasłaniają widoku – malec nie musi się wspinać, żeby zobaczyć, co się dzieje niżej lub wyżej. Także rodzice mogą mieć go stale na widoku.
  • Nie można się po nich wspinać – są pozbawione elementów poziomych, które prowokowałyby dziecko do potraktowania ich jak drabinę.
  • Nie można przełożyć przez nie głowy – nie ma obawy, że utknie ona między szczeblami, bo po prostu ich nie ma.

 

Bezpieczne, a przy tym bardzo różne balustrady schodowe produkuje Zakład Metalowy Mieczysław Pokój. Być może masz w głowie projekt, który według Ciebie będzie idealnie pasował do wnętrza Twojego domu, zapewniając jednocześnie najwyższy stopień bezpieczeństwa Twoim pociechom? Jeśli tak, wystarczy, że przekażesz wytyczne wspomnianej firmie, a ona zgodnie z Twoim pomysłem przygotuje dla Ciebie bezpieczną i stylową balustradę, idealną dla dziecka i dla Ciebie.