podloze do uprawy roslin
28 lipca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobierać podłoża do uprawy roślin?

Rośliny potrzebują odpowiednich warunków glebowych do prawidłowego wzrostu i pełnego zdrowia, dlatego tak ważne jest, aby dobrać do nich odpowiednie podłoże. Jeżeli zlekceważysz ten fakt, Twoje rośliny, mimo wzorowej pielęgnacji, będą słabo rosnąć lub obumrą. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dobierać ziemię do potrzeb rośliny oraz czym cechuje się dobre podłoże.

 

Podłoże a wymagania glebowe

 

Na rynku jest szeroki wybór podłoży o zróżnicowanym przeznaczeniu. Ich parametry są ściśle dostosowane do wymagań glebowych konkretnych gatunków roślin. Najważniejsze czynniki podłoża, które musisz wziąć pod uwagę przed wyborem podłoża, to struktura, wstępne nawożenie oraz poziom pH. Struktura podłoża determinuje ile wody i powietrza będzie przedostawało się do korzeni rośliny, a także zdolność rośliny do pobierania składników pokarmowych. Gleba zbyt zbita przyczynia się do gnicia roślin i rozwoju chorób odglebowych, natomiast zbyt piaszczysta słabo zatrzymuje wilgoć, więc składniki pokarmowe są z gleby szybko wypłukiwane. Nawożenie wstępne to zawartość składników mineralnych w wybranym podłożu.

 

Natomiast poziom pH to współczynnik mówiący o odczynie gleby, który wpływa na możliwość przyswajania substancji pokarmowych przez rośliny oraz na obecność różnych pierwiastków w ziemi. Biorąc pod uwagę kwasowość gleby, podłoża dzielą się na gleby bardzo kwaśne, kwaśne, lekko kwaśne, obojętne oraz zasadowe. Odpowiednio dobrana kwasowość pozwala zapobiegać zaburzeniom w pobieraniu składników oraz słabemu wzrostowi roślin. Samodzielnie ciężko jest ocenić te podstawowe właściwości podłoża, dlatego wiele osób decyduje się na zakup gotowych podłoży ogrodowych w sprawdzonych sklepach ogrodniczych, jak m.in. internetowy sklep Ogród Marzeń 24.

 

Podłoże do roślin kwasolubnych oraz zasadolubnych

 

Jednym z zasadniczych podziałów roślin ze względu na ich wymagania glebowe jest podział na rośliny kwasolubne oraz zasadolubne. Do roślin kwasolubnych przeznaczone jest podłoże o wysokiej kwasowości, o pH w przedziale 4,5 – 5,5. Zawiera ono torf wysoki, który zwiększa efektywność nawożenia, poprawia odczyn gleby oraz neutralizuje szkodliwe dla rozwijających się roślin substancje. Rośliny zasadolubne, które charakteryzują się rozbudowanym systemem korzeniowym, wymagają podłoża o odczynie pH 7,0 – 8,5. Stanowi ono mieszankę wapnia, nawozów odkwaszających oraz torfu niskiego.

 

Zarówno w przypadku roślin kwasolubnych, jak i zasadolubnych, warto stosować specjalne nawozy do podłoża. Często spotykanym zabiegiem jest dodatkowe zakwaszanie gleby za pomocą nawozów zakwaszających, które pozwalają na utrzymanie kwaśnego pH podłoża przez cały okres wegetacyjny. Z kolei glebę do roślin zasadolubnych należy wzbogacać za pomocą nawozów wapniowo-magnezowych.

 

Jak rozpoznać wysokiej jakości podłoże do uprawy roślin?

 

Przede wszystkim zadbaj o to, aby podłoże do uprawy roślin pochodziło z pewnego źródła. Dobrym wyborem jest zakup ze sklepu internetowego – wówczas możesz mieć pewność, że podłoże nie leżakowało w worku, na paletach, niezadaszone, w wyniku czego stałoby się przemoczone lub bardzo zbite. To także gwarancja, że jest ono sterylne i nie zawiera patogenów bądź chwastów. Oprócz tego dobre podłoże powinno być bogate w składniki pokarmowe oraz przewiewne, aby zapewnić prawidłowy rozwój systemu korzeniowego roślinom. Niewykorzystanej ziemi nie należy długo magazynować, dlatego wybieraj opakowania o wielkości dostosowanej do Twoich potrzeb.