drzwi wewnetrzne Drzwi przesuwne, przeszklone
15 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dobierać drzwi wewnętrzne do pomieszczeń o małym metrażu?

Aranżowanie niewielkich wnętrz wymaga odpowiednich projektów, przemyślanych decyzji oraz stosowania trików, które pozwolą na zaoszczędzenie cennych metrów. Współczesne rozwiązania pozwalają jednak na dostosowanie wszystkiego w taki sposób, aby mieszkanie zdawało się być optycznie większe. Istotnym elementem wystroju są właśnie drzwi wewnętrzne, które w tym przypadku należy  dobierać szczególnie starannie.

Drzwi wewnętrzne – przegląd rozwiązań

Wnętrzach o niewielkim metrażu są charakterystyczne i wymagają specjalnego sposobu urządzania. Możliwe jest podjęcie próby ograniczenia wyposażenia do minimum, jednak drzwi wewnętrzne są elementem istotnym, pozwalającym na oddzielenie od siebie pomieszczeń o różnym przeznaczeniu.

Chcąc zaoszczędzić miejsce w ciasnym korytarzu, warto rozważyć zakup drzwi przesuwnych. Ten typ drzwi jest funkcjonalny i wygląda bardzo stylowo. Eliminują także dylemat związany z ustawieniem mebli, ponieważ poruszają się wzdłuż ściany i nie odchylają na boki.

Ze względu na sposób montażu wyróżnia się dwa rodzaje drzwi przesuwnych – naścienne i chowane w ścianie. W przypadku tych pierwszych, prowadnice mocowane są na ścianie tuż nad otworem drzwiowym lub w suficie. Skrzydło przesuwa się wzdłuż ściany na specjalnych wózkach, a cały mechanizm dyskretnie ukrywają maskownice. Nieco inaczej jest w przypadku drzwi przesuwnych chowanych w ścianie. Ich instalacja wymaga wcześniejszego przygotowania w ścianie otworu o rozmiarze odpowiadającym przesuwanemu skrzydłu.

Wybór zależy od osobistych preferencji i możliwości. Niekiedy jednak nie ma możliwości wywiercenia w ścianie odpowiednich otworów. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie drzwi naściennych. Bez względu na rodzaj, dobrze jest postawić na drzwi ramiakowe renomowanych producentów, które nie tylko zapewnią wyjątkowe doznania aranżacyjne, ale także posłużą przez wiele lat w nienagannej kondycji.

O czym pamiętać przy wyborze drzwi do małego mieszkania?

Najprostszą, ale i przynoszącą najwięcej pożytku zasadą przy aranżacji małych wnętrz, jest utrzymanie ich w jasnej kolorystyce. Białe, kremowe lub popielate ściany nadadzą pomieszczeniu złudzenia kilku dodatkowych metrów powierzchni. Przemyślany wybór koloru dotyczy także podłóg. Panele powinny być nie tylko jasne, ale takie same w każdym pomieszczeniu, aby nie dzielić ograniczonej powierzchni na jeszcze mniejsze kawałki.

-Podobna zasada dotyczy wyboru drzwi wewnętrznych. Mogą to być zarówno drzwi tradycyjne, jak i przesuwne, zapewniające wygodę i praktyczność. Jeśli chcemy, aby małe mieszkanie nabrało przestronności, postawmy na jasne kolory, połysk i szkło

– wyjaśnia pracownik firmy Gremont, zajmującej się sprzedażą profesjonalnej stolarki drewnianej w postaci paneli podłogowych oraz drzwi.

W małych pomieszczeniach nietrudno o ciasne i niedoświetlone kąty. Przy wyborze drzwi warto zwrócić się do specjalistów, którzy doradzą, jakie rozwiązanie okaże się najbardziej sprzyjające. Wiele zależy bowiem od układu mieszkania. Nie w każdej przestrzeni wstawienie otwieranych tradycyjnie drzwi jest niemożliwe. Porada ze strony doświadczonego pracownika może pomóc w zmianie podejścia do problemu i otwarciu się na nowe możliwości.