ogród wertykalny
7 marca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o zielone ściany z roślin?

Niewielki zielnik, kompozycja bogata w rośliny pnące, czy kaskadowe ułożenie kwiatów to tylko kilka ze sposobów na uzyskanie efektownej ściany z roślin. Założenie ogrodu wertykalnego w domu staje się coraz popularniejsze w ostatnich latach. Jednak, aby spełniał on swoją dekoracyjną funkcję, należy odpowiednio go pielęgnować. Przedstawiamy praktyczne porady, jak utrzymać estetyczny wygląd zielonej ściany z roślin.

Przycinanie roślin

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który nie tylko wpływa na estetyczność całej kompozycji, ale także pomaga w jej prawidłowym funkcjonowaniu, jest cięcie roślin. Jest ono konieczne zarówno w początkowym okresie posiadania ogrodu wertykalnego w domu, kiedy wpływa na zagęszczenie roślin, jak i w kolejnym etapie, gdy rośliny się rozrastają i zaczyna brakować na nie miejsca.  Warto pamiętać, że rośliny zawarte w kompozycji ogrodu wertykalnego mogą więdnąć, żółknąć, bądź brunatnieć, choć mają zapewnioną odpowiednią pielęgnację i warunki. Należy wtedy zwrócić uwagę, czy nie używamy toksycznych środków czystości o dużej mocy albo zbyt często nie wentylujemy pomieszczeń.

Zabezpieczenie przed szkodnikami

Ogród wertykalny w domu, podobnie jak ogród umieszczony na świeżym powietrzu narażony jest na różnego rodzaju choroby grzybowe i  ataki szkodników.

Jak twierdzi ekspert reprezentujący firmę Green Project: „W przypadku zielonej ściany z roślin, rozprzestrzenianiu się chorób sprzyja zagęszczone ułożenie roślin, które jest warunkiem koniecznym, aby zbudować szczelną zieloną ścianę”.

Czynnością profilaktyczną, którą warto wykonywać przy zabezpieczaniu naszego ogrodu wertykalnego, jest zraszanie go ekologicznymi wywarami z roślin. Mogą nam do tego posłużyć skrzyp, czosnek, czy pokrzywa. Jednak niekiedy może być to niewystarczające i niezbędne będzie użycie chemicznych środków ochrony roślin.

Podlewanie i nawożenie

Ogród wertykalny jest zazwyczaj wyposażony w automatyczne systemy nawadniania, które dbają o doprowadzenie wody do każdej z roślin zawartej w kompozycji. Jego wykorzystanie jest rozwiązaniem niezwykle ułatwiającym pielęgnację roślin, jednak przy dużych zielonych ścianach, woda może nie dochodzić do wszystkich modułów, z tego względu warto także zraszać rośliny wodną mgiełką. Warto do niej dodać raz na jakiś czas odżywkę lub nawóz, które dodatkowo wzmocnią rośliny. Zraszanie przyda się zwłaszcza zimą, gdy dogrzewanie pomieszczeń wysusza powietrze. Przy dużych ścianach z roślin należy także pamiętać o odprowadzaniu wody zbierającej się na podłodze.