5 maja 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o zewnętrzne drzwi drewniane?

Drewno to naturalny surowiec, który jest niezwykle wytrzymały i trwały. Jego zalety sprawiają, że jest on wykorzystywany w wielu gałęziach gospodarki, np. do produkcji okien czy drzwi. Drewniane drzwi nie tylko pięknie wyglądają, ale cechują się także wysokimi parametrami izolacyjnymi. Jeżeli chcemy cieszyć się nimi przez długi czas, warto zadbać o odpowiednią konserwację, dzięki której drzwi nie będą wymagać zabiegów konserwacyjnych przez lata.

Zewnętrzne drzwi drewniane – jak o nie dbać?

Jeżeli zdecydujemy się na wybór drewnianych drzwi zewnętrznych do naszego domu lub biura, nie zapominajmy, aby o nie zadbać. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że zachowają swój piękny wygląd na długie lata. Czas na pierwsze prace konserwacyjne najczęściej przychodzi po około roku. Do oczyszczania drzwi zewnętrznych nie powinniśmy używać preparatów z chlorem, środków alkalicznych, rozpuszczalników, płynów do mycia szyb czy preparatów mających ścierne właściwości, gdyż może to uszkodzić strukturę drewna.

Aby oczyścić drewniane drzwi zewnętrzne, należy użyć preparatów przeznaczonych do czyszczenia drewna. Mogą to być dedykowane płyny oraz mleczka. Jeśli lakier lub farba na drzwiach zaczyna się złuszczać, to należy pomalować drzwi po uprzednim ich oczyszczeniu – zauważa specjalista z firmy MUSZYŃSCY Okna Drewniane z siedzibą w Stargardzie, która jest producentem okien z drewna oraz drzwi drewnianych.

Zanim zaczniemy nanosić nową powłokę, należy w pierwszej kolejności uzupełnić ubytki w skrzydle, a następnie całą powierzchnię drzwi przeszlifować, odkurzyć oraz odtłuścić wilgotną ściereczką z płynem. Po wyschnięciu wystarczy nałożyć preparat podkładowy, a na sam koniec odpowiednią farbę lub lakier, który zapewni ochronę drewna przed wnikaniem wody i wilgoci. Najlepsza temperatura do przeprowadzenia konserwacji i malowania drewnianych drzwi zewnętrznych, to ta wynosząca od 10 do 25 stopni Celsjusza. Dobrze jest zabezpieczyć także drzwi drewniane przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, tj. deszcz, wilgoć, promieniowanie UV, śnieg, grad, bardzo wysokie lub niskie temperatury. Warto zdecydować się także na wykonanie zadaszenia lub umieszczenie drzwi zewnętrznych we wnęce, co sprawi, że będą lepiej chronione. Co więcej, montaż drewnianych drzwi wejściowych dobrze jest przeprowadzić po zakończeniu wszystkich mokrych robót budowlanych, głównie po wyschnięciu wylewek i tynków.

Dlaczego warto wybrać zewnętrzne drzwi drewniane?

Dobrej jakości drewno spośród wszystkich materiałów budowlanych wymaga najmniejszych nakładów energetycznych na wytworzenie, obróbkę czy utylizacje. Dodatkowo ma one bardzo dobre właściwości, jest sztywne i wytrzymałe, dzięki czemu zewnętrzne drzwi z drewna w Szczecinie nie odkształcają się i zachowują swoje parametry przez długi czas. Do produkcji drzwi najczęściej wykorzystywane jest wysokiej jakości drewno sosnowe oraz egzotyczny mahoń meranti, których urok doceniany jest przez miłośników, nie tylko klasycznych, ale również nowoczesnych trendów w budownictwie.

Drzwi zewnętrzne mają to do siebie, że stale narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, promieniowanie słoneczne, zbyt niskie oraz bardzo wysokie temperatury, dlatego po upływie czasu będą wymagały konserwacji. Nie ma się jednak, czego obawiać, gdyż drewniane drzwi są łatwe w utrzymaniu czystości, a ich konserwacja jest bardzo prosta. Dobrze jest jednak systematycznie o nie dbać, wówczas unikniemy większych uszkodzeń i zachowamy dobry wygląd. W sytuacji, gdy zauważymy niewielkie pęknięcia lub uszkodzenia, należy jak najszybciej zabezpieczyć drewniane drzwi odpowiednimi preparatami i impregnatami do drewna. Pamiętajmy, że nie tylko regularna pielęgnacja, ale również prawidłowy montaż i eksploatacja drzwi, dają gwarancję długotrwałego użytkowania z zachowaniem pierwotnego wyglądu i funkcjonalności.