Czyszczenie wykładzin podłogowych
15 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o wykładziny podłogowe?

Wykładziny podłogowe to popularny element wykończenia wnętrz. Użycie wykładziny we wnętrzu dodaje mu ciepła i przytulności. Dlatego wykładzina znajduje zastosowanie zarówno w domowych pokojach, jak i biurowych wnętrzach. Jednak, aby wykładzina podłogowa służyła latami, należy o nią dbać w odpowiedni sposób. Poznajmy kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą zadbać o wygląd wykładziny.

Odkurzanie to podstawa

Każda podłoga, również ta pokryta wykładziną musi być regularnie odkurzana. Kurz, piasek oraz inny brud gromadzi się we włóknach wykładziny i może być przyczyną nieestetycznego wyglądu, a co gorsza zapachu. Dlatego warto wyposażyć się w dobrej jakości odkurzacz oraz odpowiednie do wykładzin podłogowych szczotki.

Nieco inna szczotka do odkurzacza przyda się w przypadku krótkich włókien wykładziny, a inna w przypadku dłuższych. Miękka szczotka lepiej sprawdzi się do odkurzania wykładziny o krótkich włóknach, natomiast twarda do tej o dłuższych. Z kolei, jeśli wykładzina imituje płytki bądź panele do odkurzania wystarczy zwykła szczotka.

Plamy usuwaj na bieżąco

Powstawanie plam i zabrudzeń jest nieuniknione podczas użytkowania wykładziny. Jednak, aby uchronić przed trwałym przebarwienia włókien lub materiału PCV, trzeba działać szybko.

Jak mówi ekspert z firmy zajmującej się sprzedażą oraz montażem wykładzin podłogowych P. U. SZYDEŁKO Arkadiusz Ryduchowski: Kiedy na wykładzinę, szczególnie dywanową wyleje się substancja barwiąca, należy jak najszybciej ją zaprać. Najlepszy w tym celu będzie dobrej jakości odplamiacz. Jednak zanim użyjemy go bezpośrednio na plamę, warto sprawdzić czy nie odbarwi wykładziny podłogowej lub włókien na mało widocznym fragmencie. Jeśli odplamiacz jest bezpieczny, wtedy można użyć go do wywabienia plamy.

Nie należy czekać z zapraniem plamy długo, ponieważ wraz z czasem plama może być trudniejsza do usunięcia, a co gorsza może trwale uszkodzić i zmienić wygląd wykładziny podłogowej.

Czyszczenie na mokro

Raz na jakiś czas zalecane jest również czyszczenie wykładzin podłogowych na mokro. W przypadku wykładzin z PCV wystarczy umyć podłogę z użyciem odpowiedniego środka myjącego lub konserwującego. Natomiast w czyszczeniu wykładziny dywanowej przyda się odkurzacz piorący. Jeśli takiego nie posiadamy, wtedy można się posłużyć szczotką i wodą.

Czyszczenie wykładzin na mokro pozwala nie tylko usunąć powierzchowne plamy, ale przede wszystkim dokładnie usuwa kurz, roztocza oraz bakterie. Podczas czyszczenia na mokro wykładzin dywanowych również zaleca się używanie specjalnych środków piorących, które dodatkowo zabezpieczają włókna przed zniszczeniem oraz zmianą koloru.