storczyki
12 stycznia 2012

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o storczyki?

Storczyki to piękne ozdobne kwiaty – chyba nie ma osoby, która nie potrafiłaby docenić ich subtelności i oryginalnego kształtu. Storczyki są wspaniałą ozdobą każdego domu, nie dziwi więc stale rosnąca liczba ich miłośników i hodowców – amatorów. Jeśli Ty również chcesz dołączyć do ich grona, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, jak dbać o storczyki.

Pielęgnacja storczyków nie należy do najłatwiejszych. Aby roślina odwdzięczyła się pięknymi, ozdobnymi kwiatami, musisz jej poświęcić trochę czasu i uwagi. Na szczęście dla wszystkich leniuszków mamy dobrą wiadomość – storczyki nie lubią nadopiekuńczości i nadmiernej troski. Jeśli, zgodnie z poglądami wielu hodowców – amatorów, myślisz, że do twoich obowiązków będzie należeć ciągłe oczyszczanie rośliny, przestawianie jej z miejsca na miejsce i dotykanie – to się mylisz. Przytłoczony Twoją nadmierną opieką storczyk odwdzięczy Ci się w najlepszym wypadku brakiem kwiatów, a w najgorszym… śmiercią. Pielęgnacja storczyków będzie więc wysiłkiem średnim, ale za to sowicie wynagrodzonym.

Jak dbać o storczyki, aby im nie zaszkodzić? Pamiętaj, że storczyki są bardzo towarzyskie – dlatego nie powinny być osamotnione na Twoim parapecie. Koniecznie więc zadbaj o odpowiednie towarzystwo w postaci innych roślin doniczkowych. Storczyki nie są snobistyczne – wystarczy im obecność paproci czy pokojowych pnącz. Kolejnym warunkiem koniecznym dla zapewnienia dobrego samopoczucia storczykom jest zadbanie o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu, w którym przebywają. Na szczęście nie jest to trudne – wystarczy umieścić w pobliżu doniczki ze storczykiem naczynie z wodą – storczyki doskonale wychwytują parę wodną z powietrza.

Zasady hodowli storczyków zmieniają się wraz z porami roku. Warto wiedzieć, jak dbać o storczyki zimą czy latem, aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci wysuszonej na wiór lub przegniłej rośliny. Zima to okres, w którym storczyki nie czują się najlepiej. Potrzebują wtedy spokoju i odpoczynku – najlepiej w chłodnym miejscu, ale z dostępem do światła. Jeśli nasłonecznienie jest zbyt intensywne, lepiej zadbaj o cień dla storczyka – możesz bowiem wywołać u niego poparzenia. Zima to także czas rzadkiego podlewania tych roślin. Wiosną, kiedy zaobserwujesz, że storczyk wypuszcza pędy, zacznij intensywnie go podlewać i nawozić azotem. Pamiętaj, że storczyki wymagają nawozów z niskimi stężeniami azotu. Latem i wczesną jesienią zapewnij im nawóz z potasem.

Wiosną i latem większość storczyków nie ma nic przeciwko przebywaniu na zewnątrz – lepiej jednak dowiedz się u hodowcy lub w miejscu zakupu storczyka, czy dany gatunek może rosnąć na świeżym powietrzu w naszym klimacie.

Oczywiście storczyk storczykowi nierówny – dlatego powyższe zasady dotyczące pielęgnacji tych roślin są bardzo ogólne. Szczegółowe wytyczne możesz uzyskać u hodowców, z literatury fachowej i stron internetowych poświęconych ogrodnictwu i botanice.