Schody z drewna
7 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o schody drewniane?

Schody z drewna to inwestycja na lata, która na pewno się opłaci. Taka konstrukcja jest trwała, piękna i ponadczasowa. Kluczowe w tym przypadku będzie jednak zastosowanie odpowiedniej jakości materiału. Nie bez znaczenia będzie także pomoc specjalistów w dziedzinie technologii drewna. To, co zależy od ciebie, to natomiast właściwa pielęgnacja. W jaki sposób dbać o schody drewniane?

Ważna odpowiednia impregnacja schodów drewnianych

Schody, podobnie jak inne powierzchnie wykonane z drewna, trzeba zaimpregnować. Ich wierzchnia warstwa jest bowiem narażona na różnego typu czynniki. Plamy, zabrudzenia, przetarcia, obicia – wszystko to zagraża niezabezpieczonemu surowcowi.

Jeśli chodzi o warstwę impregnującą, to klienci najczęściej decydują się na lakier. Taka połyskująca osłona zabezpieczająca nie tylko chroni drewno, ale też pięknie wygląda. Fantastycznie odbija dzienne i nocne światło.

Niektórzy stawiają natomiast na olejowanie i bejcowanie. Olej ma to do siebie, że przenika do struktury drewna, utwardzając je i konserwując. Z kolei bejca (lub lakierobejca) ochroni drewno i nada konkretny kolor.

W jaki sposób myć drewniane schody?

Drewniane schody, dużo bardziej niż na przykład schody betonowe, są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej powodują je niewidoczne na co dzień gołym okiem drobiny, na przykład przyniesione z zewnątrz. Dlatego szczególnie istotne jest to, żeby regularnie pozbywać się z powierzchni wszelkich zanieczyszczeń. Nie można dopuścić do ich gromadzenia się i wchodzenia w strukturę drewna.

Ale jak czyścić schody z drewna? Na pewno wskazane będzie regularne odkurzanie stopni odkurzaczem z miękką końcówką (np. przeznaczoną do parkietów).

Do mycia schodów drewnianych sprawdzi się zwykła wilgotna szmatka nasączona wodą. Pomocne okażą się także delikatne preparaty do powierzchni drewnianych. Czego nie warto testować na drewnie? Przede wszystkim silnych środków chemicznych.

Wybieraj sprawdzonych dostawców

Dbanie o drewniane schody to jedno. Ale równie ważne będzie ich prawidłowe, fachowe zamontowanie. To od wiedzy specjalistów zależy bowiem to, czy konstrukcja nie będzie skrzypieć i rozchodzić się przy każdym ruchu.

Warto zaufać ekspertom, na przykład firmie będącej producentem schodów drewnianych Followwood. To firma z ponad 20-letnim doświadczeniem w obróbce twardych gatunków drewna. Jako przyszły właściciel schodów możesz u nich liczyć na wsparcie przy montażu i projekcie technicznym.