Kostka brukowa
1 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o posesję z kostki brukowej?

Kostka brukowa jest jednym z elementów ozdobnych, które zdobią wiele prywatnych oraz firmowych posesji. Charakteryzuje się ona wysoką trwałością oraz łatwością w utrzymaniu. Jej wytrzymałość pozwala na poruszanie się po niej zarówno pieszym, jak i pojazdom. Właściciele terenów często wykorzystują więc kostkę brukową do tworzenia finezyjnych kompozycji, które pełnią walory estetyczne.

Czym jest kostka brukowa?

Kostka brukowa jest twardym materiałem, który służy do tworzenia nawierzchni na określonym terenie. Najczęściej za jej pomocą układa się chodniki i czy nawierzchnię na posesjach zarówno prywatnych, jak i w przedsiębiorstwach. Charakteryzuje się ona wysoką trwałością oraz niską ścieralnością.

Kostka brukowa może występować w różnych kolorach oraz wzorach. Dzięki temu możliwe jest tworzenie mozaiki, która będzie stanowiła walor estetyczny. Wiele osób decyduje się na jej ułożenie ze względu na prostotę pracy na tym materiale oraz łatwość jej wypoziomowania.

Jak dbać o posesję z kostki brukowej?

O kostkę brukową należy zadbać w odpowiedni sposób. Pomimo łatwości jej utrzymania, może się zdarzyć, że po jakimś czasie pomiędzy kolejnymi bloczkami pojawi się niechciana roślinność. Wynika to z faktu, że takie podłoże stanowi bardzo dobrą bazę dla samorośli. Połączenie piasku oraz wody powoduje, że chwilowe zaniedbanie spowoduje pojawienie się chwastów. Warto wtedy powyrywać niechcianą roślinność oraz nasypać specjalnego preparatu, który powstrzyma na jakiś czas pojawienie się nowych roślin.

Często zdarza się również, że w pobliżu kostki brukowej pojawiają się mrówki. Inwazja tych owadów może być dla materiału szkodliwa, dlatego zachęca się do cyklicznego stosowania preparatu przeciwko tym małym owadom. Należy także pamiętać o odśnieżaniu kostki brukowej oraz usuwaniu tłustych plam.

Jakie są zalety zastosowania kostki brukowej?

Podstawową zaletą ułożenia na posesji kostki brukowej jest jej wytrzymałość. Jest ona odporna na spore obciążenia, dzięki czemu możliwe będzie poruszanie się po niej nawet samochodem. Innym wyznacznikiem tego, dlaczego warto zdecydować się na ten materiał, jest jego cena. Należy do grupy najtańszych materiałów budowlanych służących do wykładania nawierzchni.

Ponadto, dzięki niej można podnieść walor estetyczny posesji. Firmy takie jak Brukarstwo Bruk-Trans specjalizują się w układaniu ciekawych wzorów za pomocą kostki brukowej. Materiał ten bardzo łatwo utrzymać również w czystości poprzez regularną opiekę nad nawierzchnią.