Podłoga z drewna
14 czerwca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Drewno jest materiałem, z którego powstają rozmaite wyroby. Jest ono prawdziwie ponadczasowe, a przesądza o tym przede wszystkim ich elegancki i naprawdę luksusowy wygląd. Z drewna robione są między innymi podłogi, dzięki nim wnętrze zyskuje unikatowy charakter i, jak to niektórzy mówią, duszę. By jednak móc się nimi cieszyć przez długi czas, trzeba wiedzieć, jak o nie odpowiednio dbać. Na czym więc polega właściwa pielęgnacja drewnianej podłogi?

Drewniana podłoga – jak przedłużyć jej żywność?

Drewniane podłogi od lat cieszą się ogromnym uznaniem i w związku z tym popyt na nie wcale nie maleje. Takie podłogi są ciepłe, unikatowe i mają absolutnie ponadczasowy styl. Są to ich główne zalety, przesądzające o ich ogromnej popularności. Do ich zwolenników należą też te osoby, którym zależy na dużej wytrzymałości podłóg.

Pomimo jednak tych wszystkich atutów drewniane podłogi muszą być odpowiednio pielęgnowane. Przekonuje o tym ekspert z salonu sprzedaży podłóg Gross zlokalizowanego w Gliwicach:

Każdy powinien mieć na uwadze, że wybór odpowiedniego materiału, z którego powstać ma podłoga, jest, oczywiście, bardzo ważny, natomiast równie istotne jest późniejsze dbanie o swoją podłogę. Tylko w ten sposób możemy liczyć na jej długą żywotność.

Na szczęście dbanie o drewniane podłogi nie jest trudne, dlatego z całą pewnością każdy da sobie radę z tym zadaniem. Poza możliwymi technikami pielęgnacyjnymi dobrze jest zadać sobie pytanie o to, jak często należy wykonywać poszczególne czynności, dzięki którym nasza drewniana podłoga ma zachować swój piękny wygląd.

Absolutnie podstawową czynnością, którą powinniśmy wykonywać, jest odkurzanie. Najlepiej, jeśli po swój odkurzacz sięgamy codziennie. Wszyscy wiemy, jak szybko w naszych domach zbiera się kurz i gromadzi piasek przyniesiony z dworu. A trzeba wiedzieć, że piasek jest ogromnym zagrożeniem dla drewnianej podłogi: wdeptywany w nią może ją skutecznie porysować.

Także codziennie powinniśmy myć naszą podłogę z drewna. Tylko pamiętajmy – nie wystarczy wykonanie tej czynności bez większego zastanowienia. Musimy uważać, by nie przemoczyć naszej podłogi. Zbyt duże ilości wody pozostawione na drewnie mogą się skończyć prawdziwą katastrofą. Dlatego, kiedy zabieramy się za mycie naszej drewnianej podłogi, musimy pamiętać o porządnym wykręcaniu mopa. Idealnie, jeśli na sam koniec wytrzemy jeszcze podłogę z pozostawionej na niej wody.

Jeśli nie mamy czasu na codzienne odkurzanie i mycie swojej podłogi, to dobrą alternatywną dla własnoręcznej pracy jest korzystanie ze specjalnego odkurzacza samojezdnego, który nie tylko pozbiera brudy, ale i umyje nasze drewno. Warto o tym pamiętać. Z pomocą dobrego urządzenia pielęgnowanie naszej podłogi będzie o wiele łatwiejsze.

Poza standardowym myciem i odkurzaniem, drewno potrzebuje pastowania. Tę czynność możemy wykonywać zdecydowanie rzadziej, wystarczy, że zrobimy to raz na miesiąc. Dzięki niej nasza podłoga będzie odpowiednio nabłyszczona i, co najważniejsze, zabezpieczona – nałożona na nią pasta stworzy skuteczną barierę ochronną. Grunt to dobranie odpowiednich preparatów – dotyczy to zarówno past, jak i środków myjących.

Regularna pielęgnacja to podstawa

Pamiętajmy – właściwa pielęgnacja drewnianej podłogi to jedno. Drugie to zachowanie regularności w wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wolno o tym zapominać. Niestety nie wystarczy samo kupienie drewnianej podłogi i przemycie jej raz na jakiś czas. Postępując w ten sposób, nie możemy być pewni, że nasza podłoga będzie nam długo służyć. Dlatego zachowujmy regularność w pielęgnacji drewna. Jest to materiał piękny, ale też wymagający.