kominek piec na pellet
17 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o piec na pellet? Serwis i konserwacja

Spalanie pelletu dowodzi, że w trosce o ochronę środowiska, nie trzeba pozbywać się wszystkich pieców i kotłów. Pellet to paliwo w postaci granulatu wytwarzanego z trocin i wiórów będących odpadami procesu obróbki drewna. Jak wiadomo, drewno pozyskujemy z drzew, które wszak wytwarza sama natura, a które w procesie swojego wzrostu absorbują CO2 oraz ciepło słoneczne. Te same ilości dwutlenku węgla i ciepła emitowane są z powrotem do środowiska w czasie spalania pelletu. Tak więc piece na pellet są dla naszego środowiska całkowicie neutralne.

Zastosowania urządzeń grzewczych wykorzystujących pellet

Wbrew dość powszechnemu mniemaniu pellet wykorzystywany jest nie tylko w kotłach centralnego ogrzewania. Pellet z powodzeniem można stosować jako konkurencyjne cenowo, a przede wszystkim ekologiczne paliwo także w mniejszych piecach i piecykach służących do ogrzewania pojedynczych pomieszczeń, w kuchniach kaflowych, a także w różnego rodzaju kominkach. Oczywiście każde takie urządzenie musi być odpowiednio dostosowane pod względem technicznym, tak by spalanie paliwa produkowanego w stosunkowo drobnych frakcjach, a takim przecież jest pellet, było skuteczne, opłacalne ekonomicznie i by było nisko-emisyjne. Bardzo skutecznym rozwiązaniem są tutaj nowoczesne piecowe i kominkowe wkłady, pozwalające wykorzystywać pellet w niemal wszystkich typach jednostek grzewczych spalających paliwa stałe.

Nowoczesne piece, kotły i kominki na pellet mimo stosunkowo prostej budowy są urządzeniami wymagającymi pewnej stałej uwagi. O tym, jak należy o nie dbać, opowiadali nam specjaliści z firmy KOMINKI LUMAR z Nowego Targu, zawodowo zajmującej się montażem oraz serwisowaniem kominków i pieców.

Serwis kotłów, pieców i kominków na pellet

Nowoczesne urządzenia grzewcze na pellet to konstrukcje proste i łatwe w obsłudze bieżącej, niemniej dla zachowania skuteczności ich działania oraz sprawności w dłuższej perspektywie czasowej wymagają one okresowych przeglądów i przeprowadzania niezbędnych zabiegów konserwacyjnych, a czasem i drobnych na ogół remontów. Fachowe serwisowanie kominków, kotłów, a nawet mniejszych pieców czy kuchni kaflowych, podobnie zresztą jak ich wcześniejszy montaż winny być przeprowadzane jedynie przez osoby o odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu w tego typu pracach. Chodzi tutaj oczywiście przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkowników, ale też o trwałość urządzeń, a w końcu także, co również jest ważne, o ich wygląd. Ten ostatni aspekt dotyczy przede wszystkim kominków, które prócz skutecznych własności użytkowych powinny się też odpowiednio prezentować, będąc istotnymi elementami wystroju naszych wnętrz. Niezależnie od tego, czy będą to kominki marmurowe, kaflowe, steatytowe, kominki z portalami czy bio-kominki, to wymagamy od nich, by były one estetycznie, gustownie wykonane i by cieszyły swym wyglądem nasze oczy. Warto tutaj przy okazji zwrócić uwagę na tzw. ciepłe i zdrowe zabudowy kominka umożliwiające kumulowanie ciepła, które później przez dłuższy czas może być oddawane do otoczenia.