Czyszczenie paneli słonecznych
3 marca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o panele słoneczne?

Fotowoltaika stała się w ostatnich latach niezwykle popularnym rozwiązaniem, które coraz częściej stosowane jest na dachach prywatnych budynków. Aby móc zapewnić najwyższa wydajność zamontowanych paneli słonecznych, warto jednak zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Kiedy więc najlepiej je czyścić oraz na co zwrócić szczególną uwagę w tej kwestii? 

Czy panele wymagają szczególnej pielęgnacji? 

Co do zasady panele słoneczne nie wymagają niemal żadnej specjalistycznej pielęgnacji, aby funkcjonowały w pełni sprawnie. Jedyną kwestią wartą uwagi pod tym względem są osadzające się na nich zabrudzenia takie jak kurz, osady z powietrza czy pozostające po stopniałym śniegu. Niekiedy panele fotowoltaiczne wymagają także oczyszczenia z zabrudzeń, jakie pozostawia okoliczne ptactwo. 

Kiedy najlepiej czyścić panele słoneczne? 

Zabrudzenia powstające na powierzchni paneli słonecznych, z których składa się instalacja fotowoltaiczna, mogą doprowadzić do zmniejszenia ich wydajności, ze względu na fakt, iż docierać do nich będzie mniejsza ilość promieni słonecznych. 

Dlatego gruntowne czyszczenie paneli słonecznych należy wykonywać raz w roku, najlepiej wiosną, kiedy zalegający na nich śnieg ulegnie już roztopieniu, a wszelkie zabrudzenia będą dokładnie widoczne. Czynność tą należy  wykonywać wczesnym rankiem lub popołudniu, nigdy o porach, kiedy promieniowanie słoneczne jest największe, gdyż może to uszkodzić panele. 

Mówi w rozmowie z nami ekspert z firmy Adviser Solutions Polska sp. z o.o. oferującej montaż instalacji fotowoltaicznych w Lublinie. 

Na co uważać podczas czyszczenia paneli słonecznych? 

Do czyszczenia paneli słonecznych najlepiej używać letniej wody z delikatnym detergentem oraz miękkiej gąbki lub szmatki z mikrofibry. Dodatkowo wykonując tę czynność, należy także pamiętać o tym, aby: 

  • nie używać do czyszczenia paneli szorstkich elementów, które mogłyby porysować ich powierzchnie, 
  • nie wchodzić na dach bez zabezpieczenia, 
  • nie używać silnych detergentów, które mogą wejść w reakcje z materiałami, z jakich wykonane są panele PV, 
  • nie używać do czyszczenia paneli słonecznych myjek ciśnieniowych, ani węży ogrodowych generujących duże ciśnienie wody. 

Należy także pamiętać o tym, aby do czyszczenia paneli nie przystępować nigdy w momencie, kiedy są one jeszcze nagrzane od słońca, gdyż ich kontakt z wodą w takiej sytuacji może doprowadzić do mikropęknięć i uszkodzenia ich powierzchni. 

Podsumowując pielęgnacja paneli, która zapewnia ich odpowiednia wydajność, ogranicza się wyłącznie do ich czyszczenia za pomocą miękkich materiałów i wody raz w roku. Wszelkie drobniejsze zabrudzenia zmywane są bowiem z nich przez deszcz.