mycie paneli podłogowych
7 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak dbać o panele podłogowe?

Podłoga odgrywa ważną rolę w życiu wszystkich domowników: każdego dnia poddawana jest licznym próbom kroków, przez które może się ścierać oraz rysować. Można jednak zadbać, aby panele i towarzyszące im listwy zostały jak najdłużej nieskazitelne – wystarczy jedynie dobrze dobrana pielęgnacja. Jak zatem odpowiednio zatroszczyć się o ich powierzchnię?

Największą motywację do sprzątania czy konserwacji różnych sprzętów odczuwamy zazwyczaj w nowych i wyremontowanych wnętrzach. Nic zresztą dziwnego: chcemy, aby świeżo nabyte wyposażenie pozostało takie samo, jak w chwili zakupu, czyli pozbawione skazy. Podobnie podchodzimy do paneli oraz listew podłogowych, starając się znaleźć najlepszy sposób na ich pielęgnację. Jednak to, co najbardziej przeszkadza „zębowi czasu” przed pełnym „zgryzieniem” eksploatowanej powierzchni jest dosyć oczywiste – to przede wszystkim systematyczność.

Jak pielęgnować listwy podłogowe do paneli? 

Regularne czyszczenie powierzchni musi obejmować nawet jej najmniejsze detale, aby było w pełni skuteczne. Należy więc pamiętać o listwach podłogowych do paneli, ponieważ i na nich zbiera się kurz, błoto z przemokniętych butów czy przyschnięte plamy z jedzenia. Pielęgnację podobnych „gzymsów” trzeba dostosować do stopnia zabrudzenia. Zwykły pył sprząta się za pomocą odkurzacza z miękką końcówką (trzeba jednak uważać, aby niczego nie obtłuc rurą), z kolei do bardziej upartych zanieczyszczeń przyda się delikatnie nawilżona ściereczka.

Jak dbać o panele podłogowe i ich elementy? 

Wspomniane wcześniej listwy powinny być dobrze zabezpieczone w punkcie styku z panelami, aby do powstałej szpary nie wpadały śmieci. W przeciwnym wypadku do sprzątania może być konieczne zdjęcie „gzymsiku”. Samą podłogę należy czyścić w momencie, gdy zauważymy na niej jakiekolwiek plamy. Piasek trzeba usunąć jak najszybciej, żeby nie zarysował powierzchni. Wszelkie plamy, nawet, jeżeli jest to tylko woda powinno się wycierać w momencie, kiedy się pojawią. Sprzedawcy paneli (tacy, jak np. firma GREMONT) ostrzegają także przed błotem.

Do pielęgnacji należy używać tylko środków, które są dedykowane do danego rodzaju podłogi. Aby uniknąć smug, a zarazem w pełni zadbać o delikatną powierzchnię, zaleca się używanie niewielkiej ilość detergentu i silne odciskanie mopa (najlepiej płaskiego). Warto podkreślić, że nadmierna ilość wody może również spowodować puchnięcie paneli. Przesuwanie się wzdłuż każdej z „deseczek” dodatkowo pozwoli uniknąć pojawienia się zacieków, a dolanie specyfiku nabłyszczającego sprawi, że będą długo lśniły.